Spółka P4 (Play) przejmie 100 proc. udziałów w UPC Polska. Zawarta 22 września umowa sprzedaży i nabycia opiewa na kwotę 7 mld zł. Na transakcję musi zgodzić się Komisja Europejska jako regulator rynku.

Zamknięcie transakcji planowane jest na I półrocze 2022 r.

Ustalona cena, jak wyjaśniono, odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych.

Play został w ub.r. przejęty przez francuską grupę iliad za blisko 10 mld zł. UPC Polska należy do amerykańskiej korporacji medialnej Liberty Global. Informacje o możliwym przejęciu operatora pojawiły się w lipcu br.

UPC oferuje już usługi mobilne we współpracy z Play. Dla największego operatora komórkowego w Polsce zakup stwarza nowe możliwości rozwoju w zakresie usług konwergentnych dla klientów indywidualnych oraz biznesowych na lokalnym rynku.

Nabycie UPC przez Play wiąże się też z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe.  

„Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce” – zapowiada Jean Marc Harion, prezes Play.

Połączone firmy będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów – twierdzi Play.

UPC Polska jest jednym z największych dostawców usług internetowych w Polsce, z dostępem do 3,7 mln gospodarstw domowych w technologii FTTx i 1,5 mln abonentów. W 2020 r. operator wypracował 1,7 mld zł przychodów i 757 mln zł EBITDAaL.

Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wyniosły 9 mld zł, a łączna EBITDAaL 3,2 mld zł.