Liczba zapytań w sprawie rekrutacji w sektorze IT w 2021 r. wzrosła o 40 proc. Wraz z większym popytem wynagrodzenie specjalistów urosło nawet o 30-40 proc. – wynika z danych firmy doradztwa personalnego Michael Page, dotyczących polskiego rynku.

Oto jak przykładowo zmieniły się stawki:
– Java Developer: 12-35 tys. zł brutto miesięcznie w oparciu o umowę o pracę (rok temu: 14-20 tys. zł)
– IT Security Manager: 20-28 tys. zł (rok temu: 16-20 tys. zł)
– IT Project Manager: 15-25 tys. zł (rok temu: 13-22 tys. zł)

Jak zaznaczono, presja płacowa nie słabnie, a do tego polskie firmy muszą coraz częściej konkurować o najlepszych z zagranicznymi organizacjami, które oferują kandydatom zachodnie stawki.

Kogo poszukują firmy

Obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na specjalistów od rozwiązań chmurowych, cyberbezpieczeństwa, analizy, przetwarzania i przechowywania danych.

W związku z postępującą automatyzacją i robotyzacją firmy poszukują specjalistów ds. systemów RPA. Ponadto organizacje, które w 2021 r. zwiększyły inwestycje w nowe technologie, poszukują teraz osób do koordynacji i realizacji projektów IT – wynika z danych Michael Page.

Oprócz mocno poszukiwanych programistów, licznych ofert pracy w 2022 r. mogą spodziewać się także m.in. specjaliści ds. systemów ERP, konsultanci SAP, analitycy danych oraz project managerowie.

Chcą więcej midów

Od początku roku zwiększył się popyt na pracowników, którzy zajmują średnią pozycję w hierarchii firmy (mid). Obecnie liczba ofert pracy dla osób z 2-3 letnim doświadczeniem przekracza 50 proc., na co wskazuje raport Knight Frank, opracowany wspólnie z Michael Page.  

Częściej rekrutują hurtowo
Nawet kilka razy częściej niż przed pandemią pojawiają się rekrutacje wolumenowe, dotyczące co najmniej 30 osób.

Rezygnują w ostatniej chwili

Firmy spotykają się z coraz większymi trudnościami w zatrudnieniu pracowników IT.

„Kandydaci na niespotykaną dotąd skalę rezygnują nawet w ostatniej fazie rekrutacji, nierzadko akceptując przy tym kontroferty obecnych pracodawców” – informuje Piotr Jeziorski, Senior Manager w Michael Page.

Dobra rekrutacja jest szybka

W odpowiedzi na oczekiwania kandydatów procesy rekrutacyjne ulegają skróceniu, a pracodawcy coraz szybciej podejmują decyzje o zatrudnieniu.

Chcą już tylko home office

Praca zdalna przestaje być postrzegana jako benefit, a staje się podstawowym wymogiem kandydatów. W związku z tym coraz więcej organizacji otwiera się na wprowadzenie home office w pełnym wymiarze. Co istotne, 65 proc. developerów preferuje kontrakt B2B.

„Firmy, które nie zapewnią swoim pracownikom elastycznych warunków pracy, w przyszłości będą miały jeszcze większe trudności w pozyskiwaniu talentów” – uważa Piotr Jeziorski.

Branża spogląda na wschód

Aby sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów, firmy coraz częściej poszukują pracowników ze wschodu. Informatycy z Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą obecnie skorzystać ze specjalnej wizy w ramach programu Poland. Business Harbour, która umożliwia aplikowanie o pracę w Polsce bez konieczności uzyskania stosownego pozwolenia.

„Już od kilku lat obserwujemy trend zatrudniania w Polsce pracowników IT zza wschodniej granicy. Nie tylko międzynarodowe firmy działające w naszym kraju, ale też rodzime organizacje i start-upy coraz częściej decydują się na uzupełnianie luk w kadrach kandydatami z Białorusi, Ukrainy czy Rosji” – przyznaje Piotr Jeziorski.

„Dla organizacji działających w Polsce jest to okazja nie tylko do rozwoju i wzmocnienia kadr, ale także nawiązania partnerstw biznesowych z firmami ze Wschodu” – twierdzi ekspert.