W ostatnim roku płace pracowników zatrudnionych na stałych umowach wzrosły o 22 proc., a kontraktowych o 34 proc. – według raportu Awareson, „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022”.

Przeciętne wynagrodzenie wynosi czterokrotność średniej krajowej i będzie rosło, bo 70 proc. firm cierpi na niedobór pracowników IT. Przy ogromnym niedoborze ekspertów dalszy wzrost stawek jest nieunikniony, szczególnie że polscy specjaliści wciąż zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy z zachodniej Europy i USA – stwierdza raport. UE szacuje, że na rynku brakuje 500-600 tys. specjalistów IT. Znalezienie eksperta w Niemczech może trwać nawet pół roku.

Ponad 200 zł za godz., ponad 40 tys. zł miesięcznie

Przykładowo wśród specjalistów IT najczęściej rekrutowanych przez Awareson na najwyższe stawki, ponad 200 zł netto za 1 godz. pracy, mogą liczyć specjaliści od chmury, DevOps i bezpieczeństwa. Wśród nich najlepiej opłacany jest Cloud Architect. Osoba o tej specjalizacji na kontrakcie może zarobić przeciętnie 44 tys. zł netto miesięcznie.

Z kolei w dolnej części listy wynagrodzeń plasują się takie specjalizacje jak Java Developer i analityk systemów biznesowych.

Przykładowe mediany zarobków dla specjalistów IT:

  • Cloud Architect: 262 zł netto za 1 godz. na kontrakcie, 44 027 zł netto miesięcznie na kontrakcie, 35 600 zł brutto na umowę o pracę
  • Security Architect: 201 zł netto, 33 820 zł netto, 23 003 zł brutto
  • Big Data Engineer (senior): 170 zł netto, 28 560 zł netto, 26 000 zł brutto
  • Business-system Analyst: 130 zł netto, 21 840 zł netto, 16 600 zł brutto
  • Java Developer (mid): 105 zł netto, 17 760 zł netto, 14 790 zł brutto

Źródło: Awareson, raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022”

Presja płacowa będzie się nasilać

„Zachód boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów od nowych technologii. Tymczasem Polacy są plasowani na 3. miejscu na świecie pod względem jakości pracy, a po pandemii strategiczne położenie Polski dodatkowo podniosło ich wartość. W 2022 roku wszystkie te zjawiska skumulują się i dadzą o sobie znać w postaci presji płacowej” – przewiduje Anna Szczepowska, prezes Awareson.

O fachowców najwyższej klasy będzie najtrudniej

Jak przewiduje agencja zajmująca się rekrutacją pracowników IT, w 2022 r. nałoży się na siebie kilka silnych impulsów, które zachęcą specjalistów IT do zmiany pracy: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się innowacyjnych projektów.

Najtrudniej będzie zdobyć pracowników najwyższej klasy – architektów i seniorów. W sytuacji ich niedoboru w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy szybko się uczą, są samodzielni i odpowiedzialni.

Z ankiety Awareson wynika, że polscy specjaliści IT dążą do podniesienia umiejętności. Aż 91 proc. wskazało, że w najbliższym czasie najważniejszy będzie dla nich rozwój umiejętności technicznych. Podwyżka jest najważniejsza dla mniej niż połowy pytanych (46 proc.). Niewiele mniej zamierza skoncentrować się na rozwoju kompetencji miękkich (45 proc.).

Pieniądze dla fachowców nie są najważniejsze, bo i tak są duże

Firmom coraz trudniej jest akceptować rosnące stawki, dlatego rywalizują o pracowników również pozapłacowymi benefitami. Z badania wynika, że wysokość wynagrodzenia jest dopiero na 4 miejscu jako kryterium wyboru pracodawcy, co wskazuje na zadowolenie specjalistów z aktualnego poziomu zarobków.

Dla ankietowanych specjalistów IT najważniejsze kryteria wyboru pracodawcy to:

• możliwość rozwoju
• praca zdalna
• dobre zarządzanie firmą
• wynagrodzenie
• elastyczne godziny pracy.