Widać zmianę oczekiwań pracodawców, którzy obecnie szukają pracowników z większym doświadczeniem – według raportu No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT w 2020 roku”. Spośród wszystkich ofert pracy w 2020 r. 49 proc. było kierowanych do osób z dużym doświadczeniem (seniorzy), 46 proc. ze średnim (midzi) i tylko 5 proc. do osób rozpoczynających karierę w IT (juniorzy).

Na największe pieniądze w 2020 r. mogli liczyć specjaliści bezpieczeństwa IT oraz big data – średnio od 16 tys. zł netto do nawet ponad 22 tys. zł netto na kontrakcie B2B.

„Pandemia wymusiła błyskawiczną transformację cyfrową w organizacjach” – komentujezmiany Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs – „Frmy postawiły na doświadczenie. Jeszcze większego znaczenia nabrały jakość i wydajność. W rezultacie trudniejszy start mieli najmniej doświadczeni, czyli juniorzy”.

Jak zauważa, by sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów IT, firmy będą musiały otworzyć się na pracowników z Europy Wschodniej i Azji.

„Będzie to wyzwanie nie tylko w wymiarze komunikacyjnym i kulturowym, lecz przede wszystkim organizacyjnym. Zwłaszcza że wszyscy w branży wciąż uczymy się, jak pracować zdalnie, by było to najbardziej efektywne” – mówi szef firmy.

75 proc. ofert na kontrakty B2B

Wśród oferowanych przez pracodawców form zatrudnienia niepodzielnie króluje kontrakt B2B – taka propozycja pojawia się jako jedna z opcji do wyboru w 3/4 ogłoszeń publikowanych na portalu No Fluff Jobs.

  • Średnio na umowie B2B informatyk w 2020 r. może zarobić od 13 do 18 tys. zł netto.
  • w 2019 r. było to  od 11 do 15,5 tys. zł netto.
  • w co drugiej ofercie pojawia się propozycja umowy o pracę, jednak w tym wypadku wynagrodzenie jest niższe – średnio od 9,5 do 14 tys. zł brutto.

Rodzaj proponowanej umowy jest mocno powiązany z doświadczeniem kandydata. Juniorom zwykle pracodawcy oferują zatrudnienie na umowę o pracę i dotyczyło to 73 proc. ofert, lub na umowę o dzieło. Bardziej doświadczonym kandydatom w 87 proc. ofert proponowano kontrakt B2B.

Najlepiej opłacane specjalizacje – Security i Big Data

  • na najwyższe wynagrodzenie w 2020 r. mogli liczyć specjaliści security oraz big Data – średnio od 16 do ponad 22 tys. zł netto na kontrakcie B2B.
  • kolejne miejsca pod względem zarobków zajmują dziedziny DevOps i Business Intelligence, gdzie pensje kilkunastotysięczne to również rynkowy standard.
  • najniższych zarobków w branży muszą spodziewać się fachowcy UX/Design i Support, gdzie widełki wynagrodzeń w ofertach rzadko przekraczały 10 000 zł netto na B2B. 

Niższe wynagrodzenia na etacie

Na umowę o pracę doświadczeni fachowcy biegli w security, big data i DevOps nadal mogą liczyć na najwyższe zarobki – powyżej 16 tys. zł brutto w górnych widełkach – ale w pozostałych specjalizacjach pensje są bardziej wyrównane.

Specjalistom Business Intelligence, Backend, Frontend i Fullstack pracodawcy oferują średnio 10 – 15 tys. zł brutto.

Najniższe są średnie pensje dla ludzi od wsparcia – od 6,5 do 9 tys. zł brutto i testowania – od 8 – 12 tys. zł brutto.

Zarobki a najpopularniejsze technologie

W 2020 r. na No Fluff Jobs najbardziej poszukiwano specjalistów Backend, w 1/3 ogłoszeń wymagano znajomości Javy i Gita, w co piątym również Rest i SQL. Coraz częściej pracodawcy oczekują też znajomości Dockera i MySQL.

Znajomość Javy i Scali przekłada się na najwyższe wynagrodzenie 15 – 20 tys. zł netto na B2B i 12 – 16,4 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Najniższe stawki są oferowane specjalistom ze znajomością PHP – od 8,5 zł do 13 tys. zł na B2B i od 7,5 do 11,5 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Na drugim miejscu pod względem liczby publikowanych ofert znalazła się kategoria Fullstack. Tutaj najważniejszym wymaganiem pozostaje znajomość JavaScriptu, wymieniana w co trzeciej ofercie, a także Javy i Gita (co czwarta oferta).

Trzecią najpopularniejszą kategorią na portalu No Fluff Jobs w 2020 r. był Frontend.

Najważniejszym wymaganiem pozostaje znajomość JavaScript (3 na 5 ogłoszeń), na drugim miejscu znajduje się CSS, a na trzecim HTML.

Specjaliści JavaScript mogą liczyć na od 12 do 17,8 tys. zł netto na B2B, a na umowie o pracę 10 14,5 tys. zł brutto. Szansę na lepsze zarobki daje znajomość Angulara – od 14,7 do 18,5 tys. zł netto na B2B i od 10 do 15 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Kolejną kategorią jest Mobile. Widoczne jest odejście od technologii związanych z programowaniem obiektowym i wzrost zapotrzebowania na nowsze np. Kotlina (⅓ ofert). Widełki wynagrodzeń na B2B zaczynają się od 4,5 tys. zł netto (juniorzy) do 18,8 tys. zł netto (seniorzy). W przypadku umów o pracę jest to odpowiednio od 4,5 tys. zł do 17,7 tys. zł brutto.

Rośnie zapotrzebowanie na testerów

W 2020 r. liczba ogłoszeń w tej kategorii wzrosła o 30 proc. Wymaga się od nich najczęściej znajomości Selenium, Javy i SQL, na popularności zyskują Python, Rest i Postman. Wynagrodzenia wynoszą od 4 tys. zł netto (juniorzy) do 18 tys. zł netto (seniorzy) na B2B i odpowiednio od 4 tys. zł do 15 tys. zł brutto na etacie.

Czas na DevOps

Stosunkowo nową kategorią, w której liczba ogłoszeń systematycznie rośnie, jest DevOps. Tutaj aż 97 proc. ofert kierowanych jest do specjalistów z większym doświadczeniem, od których oczekuje się znajomości takich technologii i narzędzi jak Linux, Docker, .NET czy AWS. Wysokim wymaganiom odpowiadają wysokie zarobki – mediana najwyższych widełek na B2B dla seniora to ponad 20 tys. zł netto, a najniższych 15,1 tys. zł netto.

W przypadku umowy o pracę doświadczeni specjaliści DevOps mogą liczyć na 12,2 – 18 tys. zł brutto. Równie atrakcyjnie wyglądają wynagrodzenia oferowane juniorom – od 6 – 8,4 tys. zł netto w przypadku umowy B2B lub od 5,5 do 8 tys. zł brutto na umowie o pracę.

Najwyższe zarobki w stolicy, najszybszy wzrost w Trójmieście

W Trójmieście dolne widełki wynagrodzeń na kontrakcie B2B urosły aż o 40 proc. – z 10 – 14 tys. zł netto. We Wrocławiu wzrost w dolnych widełkach wyniósł 30 proc., a w stolicy 23 proc.

W górnych widełkach wzrosty nie były już tak ogromne – od 12 do 14 proc. Wciąż najwięcej można zarobić w Warszawie – od 14,7 tys. zł do 20 tys. zł netto.

Trójmiasto w ciągu roku dogoniło czołówkę, czyli Kraków, Wrocław i pracę zdalną. We wszystkich tych lokalizacjach wynagrodzenia są porównywalne i wynoszą od 13 – 18 tys. zł netto.

W przypadku zatrudnienia na umowie o pracę wzrosty wynagrodzeń nie były tak spektakularne. W 2020 r. najbardziej wzrosły zarobki proponowane w Lublinie – 25 proc. w dolnych widełkach i 20 proc, w górnych – oraz we Wrocławiu – odpowiednio 25 proc. i 15 proc.

Na umowie o pracę specjaliści IT najlepiej zarabiali w Krakowie – od 10 zł do 16 tys. zł brutto. Dalej w zestawieniu znalazły się Warszawa, Wrocław, Lublin i praca zdalna –  od 10 – 15 tys. zł brutto.

Mniej benefitów

Konsekwencją przejścia na pracę zdalną było ograniczenie przez firmy części benefitów pracowniczych. Najpopularniejszym pozostaje prywatna opieka medyczna – w minionym roku można ją było znaleźć w 66 proc. ofert (w porównaniu do 77 proc. w 2019 r.). Z kolei liczba ofert wymieniających wśród benefitów eventy i szkolenia wewnątrz zespołów spadła o 60 proc. w stosunku do 2019 r.