Podczas akcji funkcjonariusze z KWP w Lublinie i Lubartowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej wkroczyli do lubartowskiej firmy działającej jako sklep internetowy (handlowała odzieżą). Zabezpieczono 4 dyski i laptopa z pirackim oprogramowaniem. Policja nie ujawniła, jakie aplikacje zostały nielegalnie zainstalowane, trwają czynności w tej sprawie. Przy okazji okazało się, że w asortymencie sklepu były podróbki markowych ubrań.

W Lublinie w jednej z firm handlowych mundurowi znaleźli 3 komputery z nielegalnymi kopiami programów m.in. biurowych i graficznych. Podczas rewizji w mieszkaniach prywatnych w związku z tą sprawą znaleziono dodatkowo 10 dysków twardych z pirackimi aplikacjami.

Łącznie w rezultacie przeszukań zabezpieczono 14 dysków i 4 komputery. Biegli wstępnie oszacowali wartość nielegalnego oprogramowania na 150 tys. zł.

– Korzystanie przez firmy z nielegalnego oprogramowania, to bardzo częsta praktyka w Polsce – powiedział Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce, komentując akcję policji – Taką tezę potwierdzają także otrzymywane przez nas zgłoszenia przypadków piractwa. Ostatnio, dzięki – jak sądzimy – prowadzonej przez nas kampanii telewizyjnej jest ich znacznie więcej. Co ważniejsze, zawierają precyzyjne informacje na temat pirackich programów w firmach, co jest niezbędne dla skutecznego zainicjowania postępowania karnego.

Informację o nielegalnym oprogramowaniu można przekazać dzwoniąc na infolinię BSA: 801 480 000