Stery spółki IT fiskusa przejął Piotr Kociński, od września 2015 r. dyrektor w Teradacie, wcześniej przez wiele lat związany z IBM (1996 – 2008 oraz 2012 – 2015), ostatnio jako ITS Consulting Associate Partner Poland & Baltics. Pracował również w Accenture (2009 – 2012), gdzie był dyrektorem sprzedaży.

Piotr Kociński ma blisko dwudziestoletnie doświadczenie w branży, związane z tworzeniem aplikacji dla firm i instytucji publicznych. Zapowiada, że spółka pozyska dobrych fachowców, w tym takich, którzy do tej pory nie byli zainteresowani współpracą z administracją. Aplikacje Krytyczne mają nawiązać także współpracę z renomowanymi twórcami oprogramowania.

’Tworzenie aplikacji teleinformatycznej, o czym w administracji często zapominano, nie polega na zakupie dużej ilości drogich komputerów, wymaga natomiast ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami, w naszym przypadku z administracją skarbową, już na etapie projektowania’ – wyjaśnia prezes.

 

W zarządzie Aplikacji Krytycznych zasiądą także: 

Krzysztof Dyki – wiceprezes ds. finansowych, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej,

Krzysztof Komorowski – członek zarządu. W 2013 r. związał się z Atosem, ostatnio był dyrektorem odpowiedzialnym za usługi zarządzane. Wcześniej był wiceprezesem w itWorks (2009 – 2013), kierował zespołem architektów i konsultantów w IBM (2004 – 2009). Karierę w branży IT zaczynał w 1986 r. w Microsofcie.

 

Skład rady nadzorczej:

Leszek Skiba – przewodniczący, podsekretarz stanu w MF

Agnieszka Kucharska – dyrektor departamentu informatyzacji w MF

Tomasz Tratkiewicz – dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w MF

Joanna Dadacz – dyrektor departamentu rachunkowości w MF

Paweł Dobrowolski – ekonomista i konsultant

 

Spółka IT fiskusa ma dostarczyć aplikacje teleinformatyczne, które zwiększą efektywność działania administracji skarbowej, głównie poprzez szybką identyfikację znikających podatników, aby zlikwidować karuzele VAT. Według ministra Pawła Szałamachy bez odpowiednich narzędzi IT trudno będzie zmniejszyć lukę VAT, o czym świadczą doświadczenia kilku krajów UE. W ciągu 2-3 lat resort, m.in. z pomocą nowej spółki, chce ograniczyć lukę VAT do średniej unijnej, tj. do 15 proc. z obecnych 26 proc. (taki odsetek należnego VAT-u nie wpływa do budżetu), co oznacza wpływy większe o 4,5 – 5 mld euro (ok. 21 mld zł).

„Tworzenie aplikacji teleinformatycznych przez administrację publiczną przez ostatnie 25 lat było nieefektywne i drogie, o czym świadczą liczne przykłady, w tym także te zastane przeze mnie w Ministerstwie Finansów. Dlatego podjąłem decyzję o utworzeniu spółki celowej, której zadaniem będzie szybkie i skuteczne stworzenie niezbędnego oprogramowania’ – wyjaśnia minister finansów.

Według zapowiedzi spółka ma działać „zgodnie z najlepszymi praktykami tworzenia aplikacji”, korzystając z metod działania wypracowanych w sektorze komercyjnym.