PIIT apeluje o ściganie przestępców
Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze krytycznej – alarmuje organizacja branżowa.

Przestępcy niszczą maszty telekomunikacyjne i szerzą dezinformację. Brak zdecydowanej reakcji doprowadzi do tragedii – alarmuje Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.
„Mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków." – informuje organizacja. "Sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni, a wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy kraju powinny wzmocnić swoje wysiłki, aby przerwać łańcuch agresji i działań niezgodnych z prawem. Pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych." – podkreśla.
Izba przypomina o atakach na maszty telekomunikacyjne – w ub.r. doszło do próby zniszczenia obiektu w Krakowie, a w ostatnich dniach do podpaleń stacji bazowych w Łodzi.
Ataki na instalacje sieci komórkowych stały się już plagą na zachodzie Europy. W Wielkiej Brytanii zniszczono dotąd ok. 90 masztów 5G. Do podobnych aktów destrukcji doszło też m.in. w Belgii, Holandii, we Włoszech.
PIIT apeluje do rządu, samorządów i organów ścigania o zdecydowane kroki.
„Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii.” – stwierdza PIIT.
Fake newsy w mediach społecznościowych
PIIT wzywa również właścicieli portali społecznościowych, by położyli tamę dezinformacji na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie i rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 przez sieci bezprzewodowe, w tym 5G.
„Narastająca fala nieprawdziwych informacji, wymaga reakcji administracji państwowej oraz platform mediów społecznościowych (w szczególności YouTube, Facebook, Twitter). Negatywne przekazy grup wykorzystujących strach przed epidemią COVID-19 i jej rzekomy związek z infrastrukturą telekomunikacyjną docierają do społeczeństwa mocniej niż kiedykolwiek. Jednocześnie, podżegacze wprost nawołujący w mediach społecznościowych do przestępstw pozostają całkowicie bezkarni” – twierdzi organizacja. Deklaruje pomoc we wskazaniu niebezpiecznych profili i treści w mediach społecznościowych.
„Te zdarzenia, wskazują, że ludzie zaangażowani w te przestępstwa, nie cofną się przed kolejnymi działaniami. To może oznaczać, że dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek” – ostrzega PIIT.
Jak wskazuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, w czasie epidemii nasiliły się również ataki informacyjne i propagandowe ze strony Federacji Rosyjskiej, będące inspiracją do działań przeciwników nowej generacji sieci komórkowej.
Organizacja branżowa apeluje nie tylko o ściganie sprawców i inicjatorów przestępstw, lecz także o akcję informacyjną i edukacyjną.
Zapewnia, że żadne rzetelne badania naukowe nie wskazują na powiązania pola elektromagnetycznego, emitowanego przez systemy telefonii komórkowej, z powstawaniem nowotworów i innych chorób.
Podobne aktualności
Grozi paraliż rynku zamówień publicznych
KIO zawiesiła działalność. Postępowania stanęły. Firmy zostają bez zamówień i przychodów.
Branża ICT proponuje władzom działania antykryzysowe
PIIT przedstawił listę działań, które pomogą wesprzeć sektor teleinformatyczny. Oto, co należy zrobić.
Branża ICT apeluje do władz w związku z pandemią
Trzeba ułatwić inwestycje. Brak zmian oznacza duże ryzyko - ostrzegają cztery organizacje branżowe.