Według spółki nowy procesor to autorska konstrukcja inżynierów firmy. Wykorzystano w nim rozwiązania zastosowane w procesorze przemysłowym 8051. Nowy czip cechuje architektura zgodna z RISC, co według producenta zapewnia możliwość dostosowania do konkretnego projektu. Osiąga wydajność układów ARM Cortex od M0 do M3. Według Digital Core Design procesor można zastosować w różnych urządzeniach, począwszy od Internetu rzeczy po wearables (m.in.. w telekomunikacji, elektronice medycznej, motoryzacji, w sprzęcie elektroniki użytkowej, jak kamery, mikrofony).

D32PRO ma zintegrowany koprocesor zmiennoprzecinkowy oraz zestaw peryferiów jak USB, Ethernet, I2C, SPI, UART, CAN, LIN, RTC, HDLC, Smart Card i in. Według producenta może być alternatywą dla układów ARM Cortex M0/M0+/M1/M3, jak i innych 32-bitowych procesorów oferowanych na rynku IP Core.
 
Digital Core Design będzie oferować licencje w modelu royalty free, tzn. jednorazowej opłaty, co ma być bardziej konkurencyjną cenowo opcją w porównaniu z układami ARM – w ich wypadku opłaty licencyjne pobierane są od każdej wyprodukowanej sztuki procesora. Klient będzie mógł kupić licencję od Digital Core Design na projekt do produkcji seryjnej.

Premiera procesora odbyła się 10 września w Ministerstwie Gospodarki. Digital Core Design ze swoim produktem będzie jedną z firm reprezentujących Polskę na Expo w Mediolanie.

Digital Core Design działa od 1999 r. Informuje, że sprzedała dotąd ponad 500 licencji ponad 300 klientom. Wśród nich są Intel, Philips, Siemens, General Electrics, Toyota.