Ożywienie na polskim rynku PC w I kw. br. przyszło wraz z pandemią. Po słabej sprzedaży w styczniu i lutym br., rekordowym miesiącem okazał się marzec – wynika z danych GfK.

Głównym czynnikiem napędzającym marcową sprzedaż były przewidywania konsumentów spodziewających się zamknięcia gospodarki, wprowadzenia ograniczeń i stanu klęski żywiołowej.

Laptopy gorącym towarem, desktopy na minusie

W marcu br. mocno poszła w górę zwłaszcza sprzedaż komputerów mobilnych – w ujęciu ilościowym o 30 proc. rok do roku. Dynamika była jeszcze wyższa w porównaniu z lutym br. (blisko +40 proc., zarówno ilościowo, jak i wartościowo).

Jednak nie wszystkie rodzaje komputerów sprzedawały się równie dobrze. Sprzedaż urządzeń stacjonarnych spadła w tym czasie o 15 proc. w ujęciu ilościowym, a o 3 proc. wartościowo.

Wybiła godzina e-handlu

Duża cześć sieci handlowych musiała zamknąć lub ograniczyć ilość otwartych sklepów stacjonarnych, co wpłynęło na zdecydowany wzrost sprzedaży w kanale e-commerce. W I kw. br. sprzedaż komputerów w sklepach internetowych zwiększyła się o ponad 40 proc. ilościowo i wartościowo, natomiast w sklepach stacjonarnych spadała odpowiednio o 8 oraz 5 proc.

AMD goni Intela

Pierwszy kwartał br. był dobrym okresem dla komputerów z procesorami AMD. W tym czasie ilość sprzedanych laptopów z CPU tego producenta wzrosła niemal trzykrotnie w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.

Z kolei komputery mobilne z procesorami Intela w I kw. br. w ujęciu ilościowym straciły blisko 3 proc. Jednocześnie warto pamiętać, iż komputery z procesorami Intela nadal odpowiadały za zdecydowanie największą część polskiego rynku PC. Ich sprzedaż stanowiła 85 proc. rynku w ujęciu ilościowym oraz 88 proc. w ujęciu wartościowym.

 

Sprzedaż komputerów na polskim rynku w I kw. 2020 r. według GfK

 

 

Artur Wąsowski, analityk w dziale Market Insight w GfK
Jeśli chodzi o prognozy, to z naszych szacunków wynika, iż dodatni trend w sprzedaży komputerów PC na polskim rynku utrzyma się również w drugim kwartale tego roku. Pandemia COVID-19 bardzo wpłynęła na gospodarkę na całym świecie. Jednym z sektorów, gdzie widać wpływ ograniczeń, jaki wywołał koronowirus, jest rynek komputerów stacjonarnych i mobilnych. Szereg zmian związanych z produkcją i podażą podzespołów, jak również zmiana modelu pracy wielu konsumentów na tryb zdalny, tzw. WFH (Work-From-Home), musiały odbić się zarówno na strukturze sprzedaży detalicznej, jak również na strukturze dystrybucji.