Firmy coraz częściej przenoszą swoje zasoby do centrów danych – ocenia firma badawcza PMR. Rynek kolokacji w Polsce wart był w ubiegłym roku około pół miliarda złotych. Oznacza to ponad dziewięcioprocentowy wzrost rok do roku.

„W tej chwili co piąta duża polska firma korzysta z usług zewnętrznych centrów przetwarzania danych. Główną przyczyną skłaniającą przedsiębiorstwa do lokowania swoich zasobów u operatora data center są koszty – ocenia Robert Mikołajski z Atmana. Inne czynniki mające wpływ na decyzję, to bezpieczeństwo danych i dostępność zasobów ludzkich niezbędnych do utrzymania serwerowni.

Zgodnie z prognozami PMR zainteresowanie przedsiębiorstw lokowaniem swoich danych u operatorów data center nie osłabnie. Dużego wzrostu zainteresowania można się spodziewać w przyszłym roku. Wówczas wartość rynku wzrośnie o 12,5 proc.

Do 2022 r. polski rynek usług kolokacji ma być wart blisko 900 mln zł. Będzie rosnąć w średnim tempie 10,9 proc. r/r. Oznacza to podwojenie jego wartości w perspektywie 6 lat. Nadal głównym odbiorcą usług będą firmy z sektorów: finansowego, telekomunikacyjnego, IT, mediów i e-commerce.

W opinii PMR wzrost rynku będzie efektem szybkiego rozwoju chmury obliczeniowej i wzrostu konsumpcji treści wideo w internecie, a w konsekwencji znaczącego zwiększenia ilości gromadzonych, przetwarzanych i przechowywanych danych.