Oprogramowanie Pegasus nie zostanie już sprzedane Polsce. Nasz kraj został usunięty przez izraelskie władze z listy państw, którym można udostępniać specjalistyczny software do cyberataków przeznaczony dla służb i wojska. Dostawcą Pegasusa jest izraelska firma NSO Group.

Polska wypadła z wykazu wraz z ponad 60 krajami, które uznano za „autorytarne reżimy”. Po weryfikacji ze 102 państw zostało 37, w tym większość krajów UE – według izraelskiego serwisu Calcalist.

Amerykanie mają dość

Decyzja izraelskich władz o znacznym ograniczeniu listy krajów dopuszczonych do posługiwania się m.in. Pegasusem może być reakcją na amerykańskie restrykcje.

Na początku listopada departament handlu USA wciągnął NSO Group na czarną listę, zakazując sprzedawania tej firmie amerykańskiej technologii.

Kilka dni temu Apple złożyło pozew przeciwko NSO Group, oskarżając izraelskiego dostawcę o infekowanie urządzeń klientów oprogramowaniem szpiegującym. Chce sądowego zakazu korzystania przez NSO z technologii Apple’a.

Działania ministerstwa USA i producenta iPhone’ów są związane z informacjami, że Pegasus, stworzony do inwigilacji groźnych przestępców, jest nadużywany przez służby niektórych krajów do śledzenia osób, które z jakichś względów nie podobają się władzy, jak aktywiści, dziennikarze czy opozycjoniści.

Izraelski dostawca nie zgadza się z zarzutami i twierdzi, że Pegasus pomaga rządom w walce z przestępcami i że dzięki niemu „uratowano tysiące istnień ludzkich”. Zamierza kontynuować dotychczasowe działania.

Apple ostrzeże

Apple zapowiedziało, że będzie rozsyłać ostrzeżenia na iPhone’y, co do których podejrzewa, że są szpiegowane. Pojawiły się informacje, że w Polsce jedna z osób ze stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia odebrała taką wiadomość.

Według ustaleń Apple’a NSO wykorzystało w ostatnim czasie do infekowania iPhone’ów Pegasusem załataną już lukę o nazwie Forcedentry, co najmniej od lutego do września 2021 r. Jak zapewnia producent, ataki dotyczą niewielkiej liczby użytkowników. Ustalono, że w przypadku Forcedentry NSO stworzyła ponad sto identyfikatorów Apple ID umożliwiających szpiegowanie.

Apple skarży się w pozwie, że izraelski dostawca zmusza go do nieustannego „wyścigu zbrojeń”: gdy opracuje rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo swoich urządzeń, NSO aktualizuje swoje oprogramowanie, aby mogło nadal infekować iPhone’y, a walka z tym procederem generuje spore koszty.

Śledzi, podsłuchuje, podgląda

Choć temat Pegasusa w Polsce wraca co jakiś czas, służby dotąd nie potwierdziły, że wykorzystują go do inwigilacji. W 2019 r. pojawiły się medialne doniesienia, że oprogramowanie szpiegujące NSO Group kupiło CBA płacąc za licencje 25 mln zł.

Pegasus może wśliznąć się do systemu smartfona niepostrzeżenie, bez potrzeby interakcji ze strony użytkownika. Pozwala ściągać dane, podsłuchiwać rozmowy i komunikację tekstową, a także przejąć kontrolę nad kamerą smartfona.