Resellerzy i CSP będą musieli wziąć na siebie odpowiedzialność finansową za spłatę licencji chmurowych Microsoftu, jak Office 365, jeśli klienci nie będą regulować należności – takie informacje uzyskał od partnerów koncernu z Redmond brytyjski CRN.

Koniecznie może więc okazać się dokładniejsze sprawdzanie finansów klientów lub oczekiwanie zapłaty za subskrypcje z góry za rok lub dłużej. Ryzyko dotyczy zwłaszcza tych resellerów, którzy mają klientów w branżach narażonych na problemy finansowe z powodu Covid-19, jak handel stacjonarny czy gastronomia.

Resellerzy, z którymi rozmawiał brytyjski CRN, przypuszczają, że wymaganie odpowiedzialności finansowej partnerów za spłaty klientów zmusi mniejsze firmy do współpracy z większymi dostawcami usług albo bezpośrednio z Microsoftem. W tym drugim przypadku będą zachęcać klientów do płacenia za subskrypcje bezpośrednio producentowi.

W sierpniu br. Microsoft poinformował, że od marca 2022 r. podniesie opłaty licencyjne za pakiety Office 365 i Microsoft 365. Ceny pójdą w górę od 1 do 4 dol. od użytkownika, w zależności od rodzaju subskrypcji.

W II kw. 2021 r. według Microsoftu sprzedaż komercyjnych licencji Office 365 wzrosła o 25 proc. r/r. Spodziewana jest kontynuacja trendu wzrostowego na subskrypcjach chmurowych, oraz spadek sprzedaży licencji lokalnych Office’a.