Spółka PGNiG Ventures, która w grupie kapitałowej PGNiG pełni rolę funduszu corporate venture capital, objęła akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu.

4 mln zł na początek

Wartość inwestycji to 4 mln zł. ICsec wyemitował akcje dla PGNiG Ventures, który stanie się mniejszościowym udziałowcem. Całkowita wartość inwestycji po drugiej rundzie planowanej w 2021 r. może wynieść łącznie 8 mln zł.

System stworzony przez poznańską firmę pozwala wykrywać anomalie i zagrożenia w sieciach automatyki przemysłowej i zapobiegać ich negatywnym skutkom. Wykorzystuje mechanizmy big data, machine learning i sztucznej inteligencji. Monitoring i detekcja zagrożeń odbywa się w czasie rzeczywistym.

Państwowy koncern energetyczny informuje, że zamierza wykorzystać rozwiązania ICsec do poprawy bezpieczeństwa własnych instalacji przemysłowych.

Jako powody inwestycji wskazywany jest m.in. doświadczony zespół, zweryfikowany model biznesowy oraz dynamicznie rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa, a co za tym idzie wysoki potencjał wzrostu.

Jak przekonuje przedstawiciel państwowej korporacji, rozwiązania polskiej firmy są wyjątkowe na rynku.

„System ICsec posiada własny software i hardware Jest jedynym tego typu rozwiązaniem przeznaczonym dla naszej branży i jedynym wytwarzanym w Polsce. Niewątpliwym atutem jest także dostępność serwisowej obsługi technicznej na miejscu” – twierdzi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

5 lat inwestycji

Według PGNiG Ventures horyzont inwestycji to maksymalnie 5 lat.

Pozyskane środki ICsec zamierza przeznaczyć przede wszystkim na komercjalizację swoich rozwiązań, prace badawczo-rozwojowe, sprzedaż i marketing oraz wkład własny do projektów dofinansowanych ze środków unijnych albo krajowych.

Zespół od 1986 r.

Jak twierdzi firma, specjaliści tworzący zespół już od 1986 r. zajmują się zagadnieniami związanymi z sieciami przemysłowymi. Spółka akcyjna została zarejestrowana w 2018 r. Od 2018 r. ICsec buduje ekosystem cyberbezpieczeństwa łącząc przemysł i polską naukę. W 2019 r. spółka miała 230 tys. zł przychodów i 11,9 tys. zł zysku netto.

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa krajowej infrastruktury strategicznej istotnym jest, aby dostawcą rozwiązań cyberbezpieczeństwa, w tym monitorowania sieci przemysłowej był polski producent” – uważa Robert Juszczyk, prezes ICsec.

Według raportu „Barometr cyberbezpieczeństwa. W kierunku rozwiązań chmurowych”, opracowanego przez KPMG, w 2019 roku 54 proc. przedsiębiorstw w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent bezpieczeństwa cyfrowego. Za największe zagrożenie uznano cyberprzestępczość – wskazało na nią 90 proc. ankietowanych firm.