W efekcie pandemii szefowie działów IT zastanawiają się nad ograniczeniem infrastruktury lokalnej na korzyść chmury obliczeniowej – wynika z badania Citriksa. Aż 62 proc. menedżerów odpowiedzialnych za IT twierdzi, że rozpatruje taką opcję.

Badanie przeprowadzone w siedmiu krajach, na blisko 3,8 tys. menedżerów IT wykazało także, że 42 proc. z nich rozważa wprowadzenie chmurowej przestrzeni roboczej, umożliwiającej sprawniejszą współpracę między pracownikami i zespołami. Natomiast 44 proc. już poszukuje odpowiednich usług w chmurze publicznej, aby ułatwić pracownikom długotrwałą pracę zdalną.

Będzie więcej inwestycji w pracę zdalną

Aż trzy czwarte ankietowanych szefów IT uważa, że większość pracowników niechętnie powróci do pracy do biura w pełnym wymiarze. Z tego wniosek, że należy spodziewać się dalszych inwestycji przedsiębiorstw w rozwiązania usprawniające pracę spoza siedziby firmy.

„Pandemia Covid-19 pokazała, że organizacje muszą być przygotowane na konieczność długotrwałej pracy zdalnej swoich pracowników, co generuje potrzebę przechowywania i przetwarzania coraz większej ilości danych w chmurze z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.” – twierdzi Andrzej Stella-Sawicki, wiceprezes i dyrektor operacyjny w CloudFerro.  

Aż 71 proc. respondentów stwierdziło, że wprowadzone – zawczasu lub naprędce – rozwiązania chmurowe umożliwiają współpracę w tak samo skutecznym stopniu, jak praca w biurze.

Problemy z rozproszonymi zespołami

Menedżerowie IT sygnalizują szereg problemów związanych z home office i wykonawywaniem zadań poza biurem, z którymi muszą się w najbliższej przyszłości zmierzyć:
• 70 proc. obawia się o bezpieczeństwo informacji firmowych;
• 54 proc. zauważyło, że nastąpił gwałtowny wzrost liczby pracowników instalujących dodatkowe oprogramowanie;
• 23 proc. stwierdziło, że nieplanowane wyłączenia VPN były największymi problemami dla działów IT w ostatnich tygodniach.

Korporacyjni wybawiciele

Kryzys spowodował, że pracownicy IT musieli zapewnić odpowiednie środowisko pracy zdalnej, znaleźli się więc w centrum uwagi. Można więc przypuszczać, będą oni zapewne bardziej doceniani i uznani jako strategiczne ogniwa organizacji.

Podobnego zdania było 77 proc. badanych, którzy określili dział IT „kluczową jednostką ich organizacji”. 55 proc. ankietowanych wybrało jeszcze bardziej dosadne określenie: „korporacyjny wybawiciel”.

Badanie Citrix zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2020 roku, na próbie 3770 szefów IT ze średnich i dużych firm z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, Niemiec, Francji i Holandii.