Pandemia tchnęła optymizm w MŚP
Co czwarta firma uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę.

Coraz więcej firm uważa pandemię za szansę dla swojego biznesu, a nie za zagrożenie.
Kondycja MŚP poprawia się – wynika z badania 8. edycji barometru Covid-19, realizowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy.
Otóż 33 proc. przedsiębiorstw ocenia, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy sytuacja w ich branży poprawi się. To zbliżony wynik jak w II kw. br. (32 proc.) i jeden z najwyższych od początku realizacji badania.
Co istotne, po raz pierwszy tak liczna grupa firm (24 proc.) uważa, że ich branża rozwinie się w związku z pandemią. Wcześniej tak sądziło zaledwie kilka procent przedsiębiorców.
Optymistycznie patrzą w przyszłość zwłaszcza firmy produkcyjne (46 proc.) i budowlane (30 proc.).
Nie tylko po raz pierwszy tak liczna grupa przedsiębiorców wypowiedziała się optymistycznie o skutkach obecnego kryzysu, ale co ważne, mniej firm obawia się upadłości.
Nadal nie jest to mała grupa – 22 proc. firm ocenia, że w związku z Covid-19 trzeba będzie zwijać biznes. Jednak jeszcze w II kw. br. tego zdania było 38 proc. zapytanych.
„MŚP już oswoiły się z faktem, że koronawirus i trudna sytuacja przez niego spowodowana są z nimi na co dzień. To przekłada się na coraz mniej negatywne oceny sytuacji oraz bardziej optymistyczne prognozy” – uważa Radosław Woźniak, prezes EFL.
Minorowe nastroje w HoReCa
Największy pesymizm wykazują nadal przedstawiciele branży HoReCa. Zdecydowana większość respondentów (tyle samo, co w II kw. – blisko 85 proc.) uważa, że pandemia spowoduje upadki firm i zamykanie działalności.
Pesymistów nadal jest sporo
W III kw. br. 20 proc. firm uważa, że Covid-19 ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na ich działalność, o 2 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i 8 pp mniej niż w I kw. br. Zaś 39 proc. mówi: „raczej niekorzystny”, a w opinii 33 proc. zapytanych epidemia nie wywiera istotnego wpływu na sytuację firmy.
Biorąc pod uwagę wielkość firm, ponownie najmniej negatywnie do pandemii są nastawieni przedstawiciele średnich podmiotów. Tylko 6 proc. z nich ocenia wpływ kryzysu na ich działalność jako zdecydowanie niekorzystny, podczas gdy w grupie mikro i małych przedsiębiorstw ten odsetek wynosi po 23 proc.
Firmy ankietowano na przełomie czerwca i lipca br.
Podobne aktualności
18 proc. firm mikro myśli o zakończeniu działalności
Inflacja zmusza przedsiębiorców do zadłużania się i zielonych inwestycji.
Co druga firma w Polsce obawia się, że inflacja stłamsi jej biznes
Obawy MŚP co do przyszłości ich biznesu pozostają wysokie, choć grupa pesymistów zmniejszyła się.