Konieczna jest transformacja sieci, aby mogła ona udźwignąć rosnące potrzeby użytkowników i nie stała się kulą u nogi rozwoju gospodarki – wynika z badania Cisco Broadband Index.

Głęboka cyfrowa przepaść w kraju

Problemy z dostępem do sieci mogą mieć fatalne skutki. Jak się okazało, w trakcie pandemii jeszcze bardziej pogłębiła się przepaść cyfrowa – 70 proc. respondentów w Polsce przyznało, że brak niezawodnego połączenia internetowego oznaczał dla nich utratę dostępu do krytycznych dla nich usług, takich jak opieka medyczna online lub edukacja.

To wynik o ponad 20 proc. gorszy niż średnia dla wszystkich krajów, w których zostało przeprowadzone badanie (46 proc.).

Potrzebne są inwestycje

Sprawna sieć okazuje się potrzebna jak powietrze w warunkach pracy hybrydowej, zdalnej nauki i większej aktywności online obywateli.

Otóż 80 proc. pracowników z Polski twierdzi, że łączność szerokopasmowa jest obecnie koniecznością. Ponad połowa (54 proc.) uważa inwestycje w taką infrastrukturę za ważniejsze niż wydatki na inną infrastrukturę publiczną.

Niemal tyle samo (53,5 proc.) jest zdania, że tempo ożywienia gospodarczego będzie w dużym stopniu zależeć od szybkości sieci szerokopasmowej.

Ponad połowa (55,6 proc.) uczestników badania deklaruje, że zapłaciłaby więcej za bezpieczne połączenie.

Ruch w sieci jeszcze się zwiększy

W wielu regionach na świecie ruch internetowy wzrósł w czasie pandemii średnio o 25-45 proc. i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Zdaniem Cisco jest to jednak tylko namiastka tego, co przyniesie przyszłość, bo ludzie coraz częściej wybierają sposób, czas i miejsce pracy. Otóż 55 proc. ankietowanych spodziewa się, że ich wzorce korzystania z internetu w domu (czyli m.in. zdalna praca, nauka, zakupy i inne aktywności online rozwinięte w czasie pandemii) pozostaną takie same lub wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Nasi chcą światłowodów

Na pytanie o preferowane metody podłączenia w przyszłości, na czoło wysunął się światłowód (w Polsce na tę opcję wskazało 47 proc. ankietowanych).

Na drugim miejscu (31,7 proc.) znalazło się zapewnienie dostępu do internetu jako usługi użyteczności publicznej we wszystkich obszarach i gospodarstwach domowych.

Niewiele niższy wynik przypadł sieci 5G (30 proc.).

—–

W ramach badania Cisco Broadband Index pytano 2 tys. przedstawicieli polskich firm.