Panasonic rezygnuje z biznesu telekomunikacyjnego. Dział Business Communications (PBX, SIP, skanery) zostanie zlikwidowany w ciągu 2 lat. Powodem jest coraz silniejsza konkurencja, a zwłaszcza przejście użytkowników na rozwiązania chmurowe.

Jak przyznał w liście do partnerów szef działu Business Communications, Carlos Osuna, pod względem możliwości produkcyjnych jak i badawczo-rozwojowych firma ustępowała konkurentom, przez co biznes telekomunikacyjny był nierentowny. Jest „nie do utrzymania” a jego przyszłość jest „nieprzewidywalna” – stwierdził dyrektor, wskazując przesunięcie popytu w kierunku komunikatorów chmurowych wskutek Covid-19.

Według niego ostatnio pracowano nad kontynuacją działalności, budową struktur i współpracy partnerskiej, ale wobec ograniczonych zdolności produkcyjnych firmy dalsze trwanie jednostki telekomunikacyjnej uznano za niemożliwe.

Nie zamkną od razu

Panasonic zapewnia, że obecnie rozmawia z dystrybutorami w związku z podjętą decyzją i poinformuje partnerów o kolejnych krokach. Produkcja sprzętu przypuszczalnie będzie kontynuowana do 2022 r., a wsparcie do 2029 r. – wynika z nieoficjalnych informacji.

Zamknięcie biznesu telekomunikacyjnego to element większej transformacji Panasonica. W ub.r. zapowiedziano przekształcenie firmy w ciągu 3 lat w strukturę holdingową i analizę nierentownych biznesów. Możliwym kierunkiem jest większa koncentracja na biznesie motoryzacyjnym, na co wskazuje zapowiedziana na 1 kwietnia 2021 r. zmiana CEO. Szefem Panasonica zostanie Yuki Kusumi, odpowiedzialny dotychczas za działkę motoryzacyjną.