Spadek kontraktowych cen DRAM zmniejsza się wraz z rosnącą dynamiką zakupów – informuje DRAMeXchange, dział badań firmy Trendforce. W IV kw. br. dołek w porównaniu z III kw. br. powinien wynieść według prognozy ok. 5 proc. To znaczna poprawa wobec III kw. br. (spadek o 15-20 proc. kw/kw.), II kw. br. (spadek o 20-25 proc.) i I kw. br. (spadek o 20-25 proc.). W sumie w całym 2019 r. średnie ceny DRAM stopniały o połowę wobec 2018 r.

Ceny obecnie zbliżają się do stabilizacji przy rosnących wolumenach zakupów. W październiku były one wyraźnie wyższe niż w analogicznym miesiącu ub.r. Gdy poziom zapasów producentów wystarczająco spadnie, nie będą oni już musieli ciąć cen. Czynniki te mogą pomóc w stabilizacji cen i odbiciu w 2020 r. – twierdzi DRAMeXchange. Na I kw. przyszłego roku przewiduje jak na razie niewielki jednocyfrowy spadek wobec IV kw. br.

W analizie zauważono, że Chińczycy ciągle rozwijają swój przemysł DRAM, jednak w przyszłym roku raczej nie przyczynią się znacząco do światowej podaży tych podzespołów.