Po sporych podwyżkach ceny pamięci do komputerów wyhamują – uważa TrendForce. W IV kw. 2021 r. DRAM do PC może być tańszy niż w III kw. 2021 r. nawet o 5 proc. (jeśli chodzi o stawki kontraktowe), z uwagi na spore zapasy jakie zgromadzili producenci sprzętu, jak i przewidywany spadek popytu na notebooki w USA i Europie, ze względu na znoszenie ograniczeń związanych z pandemią.

Trzeba jednak pamiętać, że prognozowane zastopowanie podwyżek nastąpi po wzroście w III kw. br. o 3 – 8 proc. (kw./kw.) oraz aż o 25 – 28 proc. w II kw. br. (kw./kw.). Czyli nadal DRAM będzie dużo droższy niż w końcu ub.r.

Drożej w serwerach

Oczekuje się, że ceny DRAM do serwerów wzrosną o 5-10 proc. w III kw. 2021 r. ze względu na szczyt sezonu. Jednak W IV kw. 2021 r. podwyżki będą ograniczone, bo klienci z segmentu centrów danych zgromadzili już spore zapasy pamięci.

Co do III kw. br. to producenci i klienci wciąż nie dogadali się w sprawie cen kontraktowych, mimo że już jest połowa kwartału. W związku z tym stawki są znacznie bardziej zróżnicowane niż wcześniej – zauważa TrendForce.

Otóż w lipcu br. ceny głównych modułów RDIMM 32 GB wzrosły o 5-7 proc. wobec czerwca br. Jednak podwyżki doprowadziły do ​​zmniejszenia popytu, więc możliwy jest spadek cen jeszcze w tym kwartale.

Wprowadzenie na rynek procesorów serwerowych opartych na nowych platformach zwiększa zamówienia na moduły RDIMM 64 GB. Kupujący zastępują dwa moduły 32 GB jednym 64 GB, zamiast wymiany jeden do jednego, jak wcześniej oczekiwali producenci DRAM. Ceny kontraktowe 64 GB RDIMM wzrosły w lipcu także o 5-7 proc. wobec czerwca br. chociaż w przypadku niektórych transakcji były poniżej tego przedziału.