W I kw. br. średnie i najwyższe ceny kontraktowe najpopularniejszych modułów DDR4 4 GB wyniosły 33 dol. oraz 34 dol. – według DRAMeXchange. Stawki za DRAM do komputerów poszły w górę o 5 proc. wobec IV kw. ub.r. W II kw. br. analitycy prognozują podwyżkę o kolejne 3 proc. wobec I kw. – głównie z uwagi na problemy techniczne tajwańskiej spółki amerykańskiego koncernu Micron Technology. Skutkiem są zakłócenia produkcji DRAM (dla PC, serwerów oraz graficznych), które mają potrwać do połowy kwietnia. Ceny kontraktowe są ustalane na początku każdego kwartału.

Z kolei serwerowe DRAM w I kw. br. podrożało według DRAMeXchange o 4 proc. wobec IV kw. ub.r. Ceny w 2018 r. będą nadal iść w górę w związku rosnącym popytem na serwery w Chinach. Dostawcy oferują jednak atrakcyjne ceny kontraktowe w związku z przejściem użytkowników na moduły o dużej gęstości, co zmniejsza skutek wzrostów cen. Do masowej produkcji powinny wejść pamięci 16 GB mono w II poł. br.

Skutkiem drożejących pamięci są podwyżki cen sprzętu. M.in. z tego powodu wartość globalnej sprzedaży serwerów w 2017 r. wzrosła o ponad 26 proc. wobec 2016 r. (według IDC), podczas gdy w ujęciu ilościowym rynek wchłonął o blisko 11 proc. więcej maszyn.