Światowy rynek PaaS będzie rósł średnio o 19,3 proc. rocznie do 2028 r., osiągając za 6 lat wartość 206,3 mld dol. – prognozuje Grand View Research.

Popularność PaaS będzie związana przede wszystkim z rozwojem usług tworzenia oprogramowania w oparciu o chmurę, w celu ograniczenia kosztów i czasu budowy software’u. Będą z nich korzystać fachowcy IT w MŚP, stąd coraz większa – jak się przewiduje – liczba małych i średnich firm to drugi główny czynnik rozwoju rynku PaaS. Dostarczenie szablonów i narzędzi programistycznych przez PaaS zwiększy korzystanie z tej usługi w przedsiębiorstwach.

Prognoza zakłada też rozwój usług tworzenia oprogramowania w home office, ponieważ w czasie lockdownu wielu zdalnych programistów przerzuciło się na wirtualne platformy, takie jak PaaS.

Więcej wdrożeń software’u z PaaS

Według prognozy segment wdrożeniowy będzie sporo na plusie w najbliższych latach – o 18,3 proc. co roku w latach 2022-2028, z uwagi na rosnącą tendencję do implementacji oprogramowania za pośrednictwem PaaS.

Według analityków usługi oparte na chmurze publicznej, takie jak PaaS, pozwalają użytkownikom kontrolować wdrażanie oprogramowania, a dostawcy usług w chmurze zarządzać innymi komponentami IT, takimi jak bazy danych, systemy operacyjne, storage i serwery.

Segment testowy będzie rósł nieco szybciej, o ponad 20 proc. co roku, co wynika z coraz większego wykorzystania narzędzi do testowania oprogramowania przez programistów w przedsiębiorstwach.

W Europie start-upy i MŚP będą potrzebować PaaS

W 2021 r. Europa miała ponad 20 proc. udziału w światowym rynku PaaS. Do jego wzrostu przyczyniają się głównie duże zachodnie kraje.

Na kontynencie zapotrzebowanie na narzędzia do tworzenia oprogramowania wirtualnego oparte na chmurze powoduje rosnąca liczba start-upów IT i MŚP. Tutaj także obroty na PaaS powinny się zwiększać.