Oszukali 580 klientów na ponad 1 mln złotych
Prowadzili fikcyjny sklep internetowy. Grozi im do 10 lat.
W kraju powstało kilkanaście fikcyjnych e-sklepów, powiązanych z tą sprawą.
Do sądu w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko pięciu podejrzanym. Czterem za oszustwa na mieniu znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia, a piątemu do 8 lat za pranie pieniędzy.
Według policji wspomniana grupa założyła fikcyjny sklep internetowy z elektroniką i AGD. Oferowali rzekomo m.in. hulajnogi elektryczne, drony, telewizory, ekspresy do kawy i inny sprzęt. Klienci nie zobaczyli już jednak ani zakupionego towaru, ani wpłaconych pieniędzy.
Śledczy szacują, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest blisko 580 osób na łączną kwotę ponad 1 mln złotych.
Śledztwo ruszyło w 2022 r. Prowadzili je kryminalni z Nowego Miasta Lubawskiego. Ustalili, że fikcyjny e-sklep jest zarejestrowany na mieszkańca miasta i namierzyli innych podejrzanych. Odkryli też, na jak dużą skalę działali oszuści.
Okazało się, że w kraju powstało kilkanaście fikcyjnych e-sklepów, zarejestrowanych na różne osoby powiązane z tą sprawą. Czterech podejrzanych zagrożonych wyrokiem do 10 lat zamknięto w areszcie.
Podobne aktualności
Wpadli oszuści, którzy wykorzystywali powódź do phishingu na masową skalę
Stworzyli infrastrukturę ICT do oszustw. Wykorzystując dramat powodzian zamieszczali fałszywe wpisy na social mediach, by kraść dane logowania.
