Globalna sprzedaż przełączników do centrów danych wzrosła o ponad 20 proc. w II kw. 2022 r., pomimo problemów w łańcuchu dostaw osiągając rekordowy poziom zarówno kwartalnie, jak i w całym I półroczu 2022 – według Dell’Oro Group.

Sprzedaż zwiększyło wielu producentów, jednak tylko Arista Networks oraz dostawcy white-box byli w stanie powiększyć swoje udziały w rynku (w ujęciu wartościowym) w II kw. br.

Niedobory nie załamały podaży, ale podbiły ceny

„Zdolność producentów do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z dostawami przekroczyła nasze oczekiwania” – przyznaje Sameh Boujelbene, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Jednocześnie zauważa, że problemy w łańcuchu dostaw podniosły koszty logistyki i komponentów.

Dell’Oro spodziewa się, że ograniczenia podaży przełączników utrzymają się do końca 2022 r.

Wszyscy kupowali więcej

Dwucyfrowy wzrost wydatków na switche odnotowano we wszystkich regionach świata oraz we wszystkich trzech głównych segmentach rynku: dostawcy usług w chmurze, operatorzy telekomunikacyjni i duże przedsiębiorstwa. W każdym z nich zakupy okazały się rekordowe w br.

Porty 200 Gb/s i 400 Gb/s stanowiły już ponad 10 proc. wysyłek i prawie 20 proc. pod względem przychodów w II kw. br. To głównie efekt inwestycji dostawców usług w chmurze.