W Szczecinie funkcjonuje 3155 podmiotów w sektorze ICT (wg GUS, stan na koniec 2020 r.), a w całym województwie zachodniopomorskim 5881 firm – według raportu „Kapitał ludzki i perspektywy szczecińskiego rynku pracy”. Sektor zatrudnia 10,7 tys. osób (9 miejsce wśród wszystkich województw, łączne zatrudnienie w ICT w kraju to według raportu 405,2 tys. osób).

Firmy z branży w województwie wyspecjalizowały się w rozwiązaniach IT dla sektora motoryzacyjnego, fintech oraz digital. Pracują dla międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym koncernów z Doliny Krzemowej.

Z badania wynika, że największą bolączką podmiotów z regionu jest niedobór fachowców. Połowa respondentów pytana o trendy w branży wskazuje na odpływ specjalistów do zagranicznych firm, również 50 proc. sygnalizuje ogromne zapotrzebowanie na programistów i trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników.

Jednak 100 proc. firm deklaruje, że zamierza zwiększyć zatrudnienie w 2022 r., w sumie o 15 proc. Problemem regionu jest jednak niewielki zasób talentów. Firmy rywalizują więc o niedoświadczone osoby, które jeszcze studiują na kierunkach związanych z branżą.

Marcin Kaczmarek, CEO szczecińskiej firmy Consileon Pols, zwraca uwagę w raporcie, że lokalne firmy rywalizują o specjalistów ze zleceniodawcami z USA czy Niemiec.

„Jeśli nie sprawimy, aby ludzie nadal chcieli pracować w firmach IT, które mają siedzibę w Polsce, to pracując z domu w Szczecinie, będą oni budować wartość firm z siedzibami w USA czy Skandynawii, a nie lokalnie. Wtedy, za jakiś czas nie będzie już polskich firm IT, bo nie będzie ich stać na płacenie osobie w Szczecinie amerykańskiej pensji” – komentuje Marcin Kaczmarek, dodając że jest to nie tylko lokalny problem, lecz całego kraju.


Informacje i cytaty pochodzą z raportu Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej i Antal „Kapitał ludzki
i perspektywy szczecińskiego rynku pracy”.