Ostrzeżenie przed oszustwami w związku z powodzią
Przestępcy rozsyłają fałszywe alerty RCB i próbują przejmować konta w social mediach.
Cyberprzestępcy nie mają skrupułów, by żerować na tragedii powodzian.
Fałszywe wiadomości rzekomo pochodzące od RCB, przejęcia kont w mediach społecznościowych, fałszywe zbiórki – to niektóre z oszustw, jakie pojawiły się w związku z powodzią – ostrzega Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Podróbki alertów RCB z podejrzanym linkiem
Biuro zidentyfikowało wiadomości SMS rozsyłane przez oszustów, udające alerty RCB. W treści umieszczono linki, w które nie należy klikać, ani też odpowiadać na taką wiadomość – ostrzega cyberpolicja i przypomina, że prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków.
Czy alert jest autentyczny, można zweryfikować poprzez stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb i na profilach w mediach społecznościowych RCB.
Okradają chętnych do pomocy
Do CBZC napływają też informacje o fałszywych zbiórkach, rzekomo przeznaczonych dla powodzian. Przestępcy próbują wyłudzać pieniądze od chętnych do pomocy. Funkcjonariusze radzą, by wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje oraz weryfikować strony internetowe i profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (np. upewnić się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt – telefon, mail – radzi CBZC).
Przejmują konta w mediach społecznościowych
CBZC i CERT Polska ostrzegają, że oszuści żerując na tragedii powodzian próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.
W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który ofiara ma kliknąć i zalogować się, podając login i hasło. W ten sposób napastnicy kradną dane dostępu.
CBZC i CERT przypominają, że po zalogowaniu na swoim koncie w social mediach, nie ma konieczności ponownego logowania. Nie należy w takich przypadkach podawać loginu i hasła.
Obie jednostki apelują, by podejrzane działania zgłaszać na stronie https://incydent.cert.pl/.
Podobne aktualności
Cyberpolicja odzyskała skradzione 20 mln zł
Przestępcy okradali zagraniczną firmę. Pieniądze trafiały na konto w Polsce.
Trzy osoby dołączyły do Rady Naukowej NASK
"NASK odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa cyfrowego Polski" - stwierdza ministerstwo.