Po okresie hossy w minionym roku dostawy GPU do komputerów (do układów wbudowanych i kart zewnętrznych) stopniały o 19 proc. w I kw. 2022 r. Wobec IV kw. 2021 r. spadek wyniósł ponad 6 proc. Powody dołka to wojna na Ukrainie, lockdown w Chinach, co ogranicza dostępność materiałów i komponentów, oraz zniesienie pandemicznych blokad w innych krajach.

Rynek CPU do komputerów też siadł. W I kw. br. dostawy zmniejszyły się o -10,8 proc. kw./kw. i -26,2 proc. r/r.

Jeszcze w II kw. 2021 r. był wzrost o 42 proc. na GPU, w III kw. 2021 r. o 9 proc., a potem nastąpił spadek.

Jak zauważono, atak Rosji na Ukrainę zwielokrotnia skutki Covid, zwłaszcza inflacji, do tego dochodzą obawy o bezpieczeństwo dostaw żywności w wielu krajach (Ukraina i Rosja należą do największych eksporterów zbóż). W tej sytuacji nawet premiery nowych kart niespecjalnie zachęcają ludzi do zakupów.

„Konsumenci są ostrożni, pomimo wprowadzenia nowych produktów przez AMD, Intela i Nvidię w drugim półroczu. Dlatego nasza prognoza na ten rok to skromne 2 – 3 proc. wzrostu dla GPU” – komentuje Jon Peddie, szef JPR.

Jednak w przypadku kart graficznych do PC w I kw. 2022 r. odnotowano wzrost o 1,4 proc. wobec IV kw. 2021 r.

Intel wszedł do gry

Jeśli chodzi o dostawy GPU, to przy spadku całego rynku kw./kw. o -6,2 proc., dostawy AMD zmniejszyły się o -1,5 proc., Intela o -8,7 proc., a Nvidii wzrosły o 3,2 proc.

Przyczółek na rynku zewnętrznych kart do PC zdobył już Intel, który wszedł do gry w ub.r., zyskując już kilka proc. udziału.

Dostawy GPU do zewnętrznych kart graficznych do komputerów. Udziały w rynku

Źródło: Jon Peddie Research

„Solidne fundamenty” rynku GPU i komputerów

Mimo spadku w I kw. br. analitycy uważają, że fundamenty rynku procesorów graficznych i komputerów są solidne w perspektywie długoterminowej. Liczą na większe zapotrzebowanie w kolejnych latach.

Prognozowany jest wzrost średnio o 6,3 proc. do roku w latach 2022 – 2026. Przewiduje się, że w najbliższych 5 latach w zewnętrzne karty graficzne będzie wyposażona blisko połowa (46 proc.) sprzedawanych komputerów.