Budowa wspólnego systemu komunikacji dla służb ratowniczych i bezpieczeństwa (m.in. pogotowie, straż pożarna, policja) to jedna z największych inwestycji w sektorze publicznym. Jej wartość szacuje się na 500 mln zł. W dniu 28 września Centrum Projektów Informatycznych MSWiA otworzyło wnioski dostawców o dopuszczenie do udziału w projektowaniu, budowie i wdrożeniu I etapu systemu, który obejmuje duże aglomeracje i przyległe powiaty.

O lukratywny kontrakt będzie ubiegać się 17 firm, w tym międzynarodowe koncerny. Większość połączyła się w konsorcja. Alcatel-Lucent związał się z włoską firmą Selex Communications, Motorola i Motorola Electronics stanęły do rywalizacji razem z niemieckim oddziałem firmy. Również Thales utworzył konsorcjum ze swoją spółką-córką. Wspólną ofertę przedstawił także Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych razem z niemiecką spółką IABG oraz amerykańską Science Aplications International Corporation. Pozostałe konsorcja tworzą ATM i EADS Secure Networks oraz Asseco ze spółkami Texel i Sat-Guard Defence. Samodzielnie startują Wasko oraz Siemens IT Solutions and Services. W sumie pojawiło się 8 ofert.

Do drugiej fazy przetargu zostanie dopuszczonych 5 ofert. Rozstrzygnięcie jest spodziewane na początku przyszłego roku. System łączności w I etapie ma powstać do rozpoczęcia Euro 2012. Docelowo OCSŁR ma objąć cały kraj i ok. 60 instytucji.