Osiągnięcie dna na cenach NAND będzie wyzwaniem
Producenci wywołali krótkoterminowy wzrost stawek, jednak nie wiadomo, czy ma on odzwierciedlenie w popycie.

Należy spodziewać się krótkoterminowych wahań cen rynkowych – twierdzą analitycy.
Wzrosły stawki kontraktowe płytek. To efekt negocjacji prowadzonych pod koniec sierpnia pomiędzy dostawcami pamięci NAND Flash a największymi chińskimi producentami modułów – twierdzi TrendForce. Dyskusje te doprowadziły do zawarcia nowego kontraktu na płytki 512 Gb, które podrożały o ok. 10 proc.
Dostawcy tracą chęć do obniżek
Inne firmy również podniosły ceny swoich produktów, sygnalizując zmianę nastrojów dostawców: są teraz mniej skłonni do finalizowania umów po niższych cenach.
Jednak nie jest pewne, czy wzrost zamówień jest wspierany przez rzeczywisty popyt ze strony użytkowników końcowych – zauważają analitycy.
Dostawcy pozostają niezmienni w kwestii cen i starają się przyspieszyć osiągnięcie dna tnąc produkcję.
Samsung tnie produkcję o 35 proc.
Począwszy od IV kw. 2022 r. liderem w zakresie oganiczenia produkcji były Kioxia i Micron, a w II kw. 2023 r. Samsung. Początkowo zmniejszył produkcję o 25 proc., a do IV kw. 2023 r. liczba ta ma wzrosnąć do 35 proc. Wskazuje to na utrzymującą się presję nadpodaży na rynku. Efekty tych cięć będą więc widoczne dopiero w drugiej połowie 2023 r.
Dna wciąż nie widać
Osiągnięcia dna i odbicie cen produktów związanych z NAND Flash będzie wyzwaniem, nawet jeśli popyt nieznacznie wzrośnie w drugiej połowie 2023 r. – uważa TrendForce.
W związku z tym główni dostawcy pamięci NAND Flash kontrolują obecnie podaż, ograniczają produkcję, próbując powstrzymać dalszą obniżkę cen.
Rośnie apetyt na podwyżki cen SSD
W świetle niedawnego wzrostu cen płytek NAND Flash producenci modułów, tacy jak Kingston i Phison, doświadczają zwiększonej presji kosztowej. W odpowiedzi widać rosnącą tendencję do ogłaszania zamiaru podwyżki cen produktów końcowych, zwłaszcza SSD. W ostatnim czasie producenci ci powrócili do oficjalnych cen transakcji, przestając umożliwiać klientom negocjowanie niższych cen.
Tym niemniej w III kw. br. ceny SSD dla przedsiębiorstw spadną średnio o 15 proc. – zdaniem TrendForce.
Ceny będą się bujać
Analitycy uważają, że należy spodziewać się krótkoterminowych wahań cen rynkowych. Choć producenci włączyli hamulec ograniczając produkcję, kupujący pozostają ostrożni, a nawet pesymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy przyszłego popytu.
Podobne aktualności
„Dramatyczna zmiana” w Top 5 producentów smartfonów
Jedna z firm po raz pierwszy w historii weszła do ścisłej światowej czołówki.
Przychody z SSD w głębszym dołku
Popyt jest marny, ożywienie będzie słabe. Ceny SSD dla przedsiębiorstw spadną w III kw. br. o 15 proc. - przewidują analitycy.
Powstrzymanie spadku na pamięciach, duże straty producentów
Przychody branży DRAM wyraźnie odbiły, o 20 proc., jednak producenci nadal jadą na stratach.