Oracle zapowiedział przejęcie Cerner, dostawcy usług IT, specjalizującego się w rozwiązaniach dla opieki zdrowotnej, jak szpitale i inne placówki medyczne. Wartość transakcji to 28,3 mld dol.

Cerner w 2020 r. osiągnął 5,5 mld dol. sprzedaży. Zatrudnia 23 tys. osób. Ma w portfolio m.in. usługi związane z hurtowniami danych, analityką, zarządzaniem cyklem przychodów i in.

Przejmowana firma stanie się jednostką biznesową Oracle’a. Finalizacja transakcji jest spodziewana w 2022 r.

Koncern software’owe wydając krocie może z miejsca wejść do czołówki dostawców rozwiązań dla opieki zdrowotnej, gdzie o intratny rynek rywalizują już m.in. Microsoft i IBM. Liczy na solidny wzrost Cernera i tym samym całej grupy dzięki zapotrzebowaniu na systemy IT w służbie zdrowia. Zamierza poszerzyć biznes kupionej firmy na inne kraje.

Firma zapowiada integrację Cernera ze swoimi produktami. Asystent głosowy Oracle’a ma być podstawowym interfejsem do systemów przejętej firmy, co pozwoli lekarzom obsługiwać oprogramowanie bez użycia rąk.

Ponadto Oracle widzi możliwość dodania usług chmurowych, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i innych technologii do oferty Cernera. Dzięki wykorzystaniu Oracle Gen2 Cloud ma być mniej przestojów (Cerner usługi zarządzane i monitoring danych oferuje obecnie we współpracy z AWS).

Oracle w tym roku ogłosił również przejęcie innego specjalisty branżowego – FarApp, dostawcę rozwiązań dla handlu, logistyki i hotelarstwa.

Jak informowała firma we wrześniu, w swoim I kw. finansowym zwiększyła przychody o 4 proc., do 9,7 mld dol. IaaS oraz SaaS miały jedną czwartą udziału w sprzedaży. Zysk netto wzrósł o 9 proc., do 2,5 mld dol.