Ponad 50 procent aplikacji biznesowych o znaczeniu krytycznym znajduje się obecnie w chmurze, co stanowi ponad dwukrotność wskaźnika z 2022 r. (23 proc.) – wynika z globalnego badania decydentów przez Information Services Group.

W efekcie przedsiębiorstwa jeszcze bardziej koncentrują się na oszczędzaniu kosztów i wykorzystywaniu chmury do celów sztucznej inteligencji.

Mianowicie 34 proc. respondentów badania z 2024 r. wskazało optymalizację kosztów swojego portfolio w chmurze jako najwyższy priorytet, w porównaniu z 19 procentami, którzy stwierdzili, że koszt był kluczowym czynnikiem wpływającym na przyjęcie chmury w 2022 r. Wówczas elastyczność i skalowalność były priorytetami obok kosztów.

Wydatki na usługi w chmurze stanowią obecnie 17 proc. budżetów IT – wynika z badania.

„Optymalizacja kosztów jest teraz wyraźnym priorytetem, ponieważ przedsiębiorstwa chcą mieć pewność, że ich wydatki zostaną zmaksymalizowane w celu osiągnięcia sukcesu biznesowego i przyspieszenia inwestycji w AI” — komentuje Michael Dornan, główny analityk i współautor badania.

Co jeszcze się liczy

Wydajność usług w chmurze, bezpieczeństwo i dostępność danych to również najwyższe priorytety chmury dla przedsiębiorstw. Są najczęstszymi w umowach w zakresie SLA między firmami a dostawcami. Spośród tych umów SLA, 54 proc. przedsiębiorstw, jakie je zawarło, ocenia bezpieczeństwo jako bardzo dobre lub doskonałe, tuż za nim plasuje się dostępność usług (50 proc.).

Słabo z zarządzaniem kosztami przez dostawcę

Z kolei mniej niż 20 procent respondentów ankiety wysoko ocenia zarządzanie kosztami u swojego dostawcy chmury. Dostawa w stosunku do metryk wartości biznesowej, harmonogramy migracji i innowacje również wypadają słabo, co sugeruje, że podczas gdy potrzeby technologiczne przedsiębiorstw są w dużej mierze zaspokojone, potrzeby biznesowe często nie.

Projekty AI to na razie kilka procent przychodów dostawców

Dane z II kw. 2024 r. ISG Index wykazały, że liczba projektów związanych z AI wzrosła o ok. 60 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Projekty AI stanowią obecnie około 2,5 proc. przychodów wśród 10 największych dostawców usług. Ten udział może wzrosnąć do 5 lub 10 proc. z czasem, ponieważ dowody koncepcji prowadzą do projektów, które można skalować.

AI napędzi wydatki także w prywatnych chmurach

AI odgrywa coraz większą rolę w strategiach chmurowych – 26 proc. respondentów ankiety stwierdziło, że wzmocnienie aplikacji chmurowych o możliwości AI jest jednym z trzech najważniejszych priorytetów.

W roku 2024 przedsiębiorstwa skupiaką się na wykorzystaniu modułów AI opartych na chmurze i rozszerzeniu świadczenia usług w chmurze, aby szybko wykorzystać zalety AI. W dłuższej perspektywie oczekuje się, że popyt na sztuczną inteligencję będzie napędzał wzrost wydatków na chmurę we wszystkich kategoriach, w tym w chmurze prywatnej” – uważa Alex Bakker, analityk ISG i współautor badania.

Łatwiej przenieść aplikacje do chmury

Badanie wykazało również, że odsetek respondentów ankiety, którzy twierdzą, że mają aplikacje biznesowe, które można przenieść do chmury, podwoił się od 2022 r. do 27 procent, podczas gdy odsetek osób przepisujących aplikacje od podstaw spadł do 19 procent, co odzwierciedla wcześniejsze ulepszenia aplikacji, które priorytetowo traktowały przyszłą migrację do chmury. Połowa respondentów spodziewa się przeniesienia przyszłych aplikacji do chmury przy minimalnych zmianach, pozostawiając architekturę niezmienioną.

Liderzy IT i biznesowi różnią się w podejściu do migracji do chmury

„Decydenci biznesowi chcą szybkości i rzadziej przepisują aplikacje, ale nasze badanie wykazało, że 57 procent decydentów IT przewiduje i woli przeprojektowywać aplikacje podczas migracji. Nasze badanie sugeruje, że dyrektorzy ds. informatyki będą musieli przekonać liderów biznesowych, że ich preferowane podejście do migracji generuje wartość dla wyniku finansowego” – podsumowuje Alex Bakker.


Badanie ISG Market Lens Cloud Managed Services Study obejmowało wywiady z 250 liderami biznesowymi na całym świecie, odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji w zakresie chmury.