14 maja br. rada nadzorcza Optimusa zatwierdziła strategię na najbliższe lata przygotowaną przez zarząd firmy. Według najnowszych planów z Optimusa zostanie wydzielony nie tylko Onet.pl, ale także spółka softwarowa Doctor Q (DRQ). Firma ta tworzy i integruje oprogramowanie głównie dla sektora finansowego, wykorzystując do tego techniki internetowe i GSM. Niejasne jest na razie, kto będzie właścicielem DRQ. Jak twierdzi Optimus wydzielenie spółki softwarowej wraz Onetem.pl wzmocni stabilność portalu.
Nowa strategia Optimusa zakłada także powstanie trzech zależnych spółek o różnych profilach działalności. Jedna ze spółek zajmie się dystrybucją, serwisem i produkcją komputerów oraz oprogramowania. Następna zaś będzie sprzedawać sprzęt i programy. Ostatnia ze spółek skupi się na dużych projektach informatycznych oraz szyfrowaniu i ochronie danych.
Po wyłączeniu z grupy działalności operacyjnej oraz portalu wraz ze spółką DRQ Optimus przekształci się w holding inwestujący w branżę informatyczną. Zdaniem szefów Optimusa nowa strategia jest krokiem ku odzyskaniu klarowności działania firmy. Następnym etapem ma być fuzja z innymi graczami rynku informatycznego.