Wydatki europejskich firm i podmiotów publicznych na oprogramowanie wzrosły o 15 proc. r/r w 2022 r. – licząc w stałej walucie – według IDC.

AI rosła najszybciej (jeszcze przed ChatemGPT)

Platformy sztucznej inteligencji pozostały najszybciej rozwijającym się segmentem rynku, rosnąc o ponad 37 proc., m.in. dzięki Palantirowi i AWS. Potrzeba zwiększenia odporności organizacji, automatyzacji i oszczędności skutkowała zwiększonymi wydatkami na jakość oprogramowania i narzędzia związane z cyklem życia — które odnotowały wzrost o ponad 26 proc., na czele z Atlassianem. Z kolei Microsoft i Gen Digital skorzystali na zwiększonych wydatkach na zabezpieczenia (+25 proc.).

Przy czym jak podkreślano automatyzacja i bezpieczeństwo są podstawą możliwości, jakie dla firm stwarzają inwestycje w oprogramowanie.

Narzędzia sztucznej inteligencji umożliwiają pracownikom tworzenie i produkowanie w nowy, kreatywny sposób, podczas gdy bezpieczeństwo jest podstawą, która umożliwia ich wprowadzenie do przedsiębiorstwa” — mówi Tom Vavra, szef zespołu danych i analiz IDC.

Aplikacje do współpracy zwalniają tempo

Przychody z aplikacji inżynierskich wzrosły w 2022 r. o ponad 12 proc. w stałej walucie, podczas gdy wydatki na aplikacje do zarządzania łańcuchem dostaw podwoiły swoją stopę wzrostu od 2021 r.

Z drugiej strony zaczął zwalniać popyt na aplikacje do współpracy oraz do przepływu pracy i zarządzania treścią w 2022 r.

„Zapotrzebowanie na oprogramowanie w 2022 r. odnotowało wyraźne odbicie w zastosowaniach inżynierskich oraz do zarządzania łańcuchem dostaw, napędzane przyspieszonym wdrażaniem technologii cyfrowych i automatyzacji, a także potrzebą optymalizacji operacji i redukcji kosztów” – komentuje Ondrej Plachy, starszy analityk ds. badań w IDC.

Utrzymujący się wzrost liczby aplikacji do współpracy i przepływu treści odzwierciedlał dojrzewanie rynku i zmieniające się priorytety organizacji, które chcą poradzić sobie ze złożonością nowej normalności” – dodaje analityk.