W 2019 r. wartość rynku oprogramowania dla biznesu osiągnęła kwotę 225 mld dol., o 7,5 proc. więcej niż w 2018 r. – według IDC. Analiza obejmuje wydatki w 5 segmentach: systemów ERP, CRM, aplikacji do zarządzania produkcją, łańcuchem dostaw i oprogramowania dla inżynierów.

Ostania dekada było bardzo dobra dla dostawców oprogramowania. Jak wynika z prognoz IDC, w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie to zmianie. Do 2024 r. co roku rynek oprogramowania będzie rósł w tempie 3,4 proc. Według prognoz za 4 lata dostawcy systemów IT takich jak m.in. ERP, CRM, czy MES osiągną sprzedaż na poziomie prawie 266 mld dol., o 44 mld dol. więcej niż w 2019 r.

Idzie druga fala transformacji

Jak zauważa analiza, zaawansowane oprogramowanie jest kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej, co wpływa na popyt.

„Po pierwszej fali cyfrowej transformacji, przychodzi kolejna. Na tej drugiej fali płyną firmy, które wymieniają lub rozwijają system wdrożony kilka, czy nawet kilkanaście lat temu” – twierdzi Rafał Orawski, prezes BPSC.

Z kolei Mickey North Rizza, wiceprezes w IDC, zauważa, że aplikacje korporacyjne stały się dziś bazą do rozwoju procesów biznesowych, zaangażowania pracowników i obsługi klienta.

W kierunku mobilności

Według IDC dostawcy już teraz pracują nad automatyzacją zadań niższego poziomu w aplikacjach. Według firmy doradczej, ten trend będzie się utrzymywał, a nawet stanie się kluczowym czynnikiem w określaniu pozycji rynkowej wśród dostawców aplikacji dla przedsiębiorstw w przyszłości.

W najbliższym czasie prawdopodobnie znacznie rozwinie się rynek aplikacji mobilnych dla biznesu.

„Wśród przedsiębiorców rośnie zainteresowanie szybkim dostępem do informacji i danych gromadzonych w systemach. Nie tylko kadra wyższego stopnia, ale też szefowie produkcji czy logistyki, chcą na bieżąco monitorować procesy, które zachodzą wewnątrz organizacji, także w bezpośrednim otoczeniu” – twierdzi Sławomir Kuźniak, dyrektor ds. zarządzania produktem w BPSC.

Według niego coraz więcej firm poszukuje narzędzi umożliwiających zdalny dostęp do tych samych aplikacji i danych, z których pracownik może korzystać w firmie.

4-krotny wzrost w 3 lata

Prognozuje się, że wpływ na rynek oprogramowania dla biznesu będą miały oczekiwania pracowników. Do 2030 r. ponad 70 proc. kadr powinni już stanowić milenialsi lub młodsze generacje, które będą oczekiwać będą natychmiastowego dostępu do danych i zasobów przedsiębiorstwa oraz zwinnych narzędzi do pracy.

„Wykorzystanie aplikacji mobilnych na większą skalę może rozwinąć, a nawet stworzyć nowe modele biznesowe i zrewolucjonizować całe branże” – uważa Martha Bennett, analityk Forrester Research.

Jak podaje Forrester, przedsiębiorcy z sektora wytwórczego z Ameryki Północnej i Europy, którzy wprowadzili klony klasycznych rozwiązań Business Intelligence na urządzeniach mobilnych, podnieśli czterokrotnie produktywność w czasie nie dłuższym niż 3 lata.