Harmonogram masowej produkcji nowych układów Intel Sapphire Rapids został opóźniony z powodu niskiej wydajności procesu Intel 7. Jest ona obecnie szacowana na zaledwie 50–60 proc. – według TrendForce.

Planowanie masowej produkcji tych CPU zostało przesunięte z IV kw. 2022 r. na I poł. 2023 r. Wpływa to nie tylko na przygotowanie materiału ODM, ale także znacznie zmniejsza udział producentów OEM i CSP wprowadzających w tym roku Sapphire Rapids.

AMD będzie największym beneficjentem tych opóźnień. Jego udział w rynku procesorów serwerowych x86 wzrośnie do 22 proc. w 2023 r. z ok. 15 proc. w 2022 r. – przewiduje TrendForce.

Klienci skłaniają się ku serwerom z jednym CPU

Dążąc do obniżenia zużycia energii coraz więcej klientów zaczęło faworyzować serwery jednoprocesorowe jako tańsze w użytkowaniu – twierdzi TrendForce. Ta zmiana umożliwi AMD zwiększenie sprzedaży, ponieważ firma poprawiła wydajność.

Oprócz słabego popytu, Intel boryka się z ciągłymi niedoborami tanich układów FPGA, co ma wpływ na zamówienia na procesory do podwójnych gniazd. Do tego ma problem ze słabnącym popytem w przetargach rządowych i polityką kontroli zapasów przez producentów OEM.

Dostawcy usług przesiadają się na AMD

Z zamówień firm ODM wynika, że ​​główni dostawcy usług internetowych zwiększyli swoją zależność od AMD – ustalił TrendForce.

Jak oceniono, całkowity koszt serwera AMD Milan jest niższy od Intel Ice Lake, a może osiągnąć wymaganą przez klientów wydajność. Konkurentowi Intela sprzyja też fakt, że ESG jest uwzględniany we wskaźnikach zamówień korporacyjnych, zwiększając popyt na serwery jednoprocesorowe.

Udział w rynku dostaw procesorów serwerowych Intel x86 spadł o prawie 6 proc. w ciągu ostatnich dwóch kwartałów br. w porównaniu z tym samym okresem ub.r., głównie ze względu na znaczną migrację zamówień przez dostawców chmurowych w USA.

Zatem oprócz obawy o podaż po stronie Intela, klientów skłania do przesiadki na AMD dążenie do zmniejszenia zużycia energii i ograniczenia kosztów użytkowania sprzętu.

ESG popchnie klientów serwerowych ku AMD
W dłuższej perspektywie, gdy firmy i sektor publiczny będą uwzględniać wskaźniki ESG w swoich rozważaniach dotyczących zakupów, wydajność w zakresie oszczędzania energii stanie się kluczowa dla decyzji zakupowych – uważa TrendForce. Dlatego przewiduje, że ​​AMD osiągnie szybki wzrost w 2023 r. Udział w rynku dostaw procesorów AMD x86 do serwerów wyniesie 25 proc. w IV kw. 2023 r., przy rocznym wzroście o 7 proc. w 2023 r. – według prognozy.

W III kw. br. zarówno Intel, jak i AMD odnotowali duży spadek zysku, natomiast w przypadku AMD o 45 proc. r/r wzrosła sprzedaż układów serwerowych, podczas gdy u Intela był 27-proc. spadek rok do roku.