Przedsiębiorstwa w Polsce coraz częściej zwracają na cyberochronę, ale większą świadomość w tym zakresie mają większe organizacje. Wiele firm wciąż nie ufa rozwiązaniom chmurowym, jednak pandemia spowodowała postęp w tym obszarze – wynika z badania Insight Lab dla Canon Polska.

Otóż 95 proc. polskich dużych i średnich firm deklaruje, że cyberbezpieczeństwo to dla nich istotna kwestia. Jednak tylko dla 62 proc. średnich przedsiębiorstw jest to kluczowa sprawa.

Średni nie przejęli się pracą zdalną

Większe firmy często wprowadziły w czasie pandemii nowe rozwiązania, pomagające chronić firmowe dane, a pracownicy zyskali dostęp do nich tylko z bezpiecznych urządzeń (tak twierdzi 44 proc. pytanych dużych podmiotów).

Natomiast niemal co drugie średnie przedsiębiorstwo w Polsce pozostało przy dawnej konfiguracji firmowych zabezpieczeń w biurze głównym, bez uwzględnienia potrzeb pracy zdalnej.

Garstka dba o bezpieczeństwo dokumentów

Na całkowicie nowe podejście bezpieczeństwa do dokumentów firmowych w tym okresie zdecydowało się jedynie tylko 4 proc. polskich organizacji, niezależnie od rozmiaru.

Wiele firm nie ufa chmurze

Korzystanie z chmury budzi wciąż duży opór polskich przedsiębiorców. Z badania Insight Lab dla Canon Polska wynika, że niemal co druga średnia i co trzecia duża firma w kraju nadal woli trzymać się istniejących procedur i raczej nie ufa narzędziom chmurowym.

Technologię chmurową częściej wprowadzają duże przedsiębiorstwa – 29 proc. z nich deklaruje, że używa takich usług od dłuższego czasu.

Pandemia przyspieszyła przejście do cloudu

Widać jednak pewien postęp i rosnącą świadomość znaczenia tego rozwiązania w funkcjonowania biur.

W czasie pandemii co piąte duże przedsiębiorstwo zdecydowało się na wprowadzenie usługi chmurowej w swojej firmie, a drugie tyle obecnie rozważa skorzystanie z niej w przyszłości do zarządzania drukiem biznesowym. Nad taką opcją zastanawia się również co trzecia średnia firma.

Jak przekonuje Dariusz Szwed, ekspert Canon Polska w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, chmura to jedno z najbezpieczniejszych środowisk przechowywania firmowych dokumentów i szczególnie pomocne rozwiązanie dla firm pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Oprogramowanie chmurowe gwarantuje wykorzystanie najnowocześniejszych standardów zabezpieczeń i ich stałe aktualizacje. Mowa tu o zaawansowanych systemach identyfikacji użytkownika, opcjach bezpiecznego drukowania dla gości czy monitorowania bezpieczeństwa dokumentów. Nie zawsze da się to powiedzieć o systemach tworzonych przez firmowy dział IT” – zapewnia Dariusz Szwed.

Firmy częściej wybierają bezpieczny sprzęt

Przedstawiciel Canona podkreśla, że podejście polskich przedsiębiorców do kwestii cyberbezpieczeństwa i nowych technologii biurowych wyraźnie zmienia się, a proces ten przyśpieszył w trakcie pandemii.  

Firmy coraz częściej wybierając sprzęt biurowy zwracają uwagę na kwestie zabezpieczeń cyfrowych. To jeden z kluczowych czynników wyboru” – utrzymuje Dariusz Szwed.

Uważa, że obecnie zadaniem dostawców nowych technologii powinno być poszerzenie wiedzy polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych średnich, o dostępnych rozwiązaniach ochrony firmowych danych.

——-

Badanie zmian w funkcjonowaniu firm i korzystaniu z rozwiązań biurowych zrealizowano w formie ankiety telefonicznej wspomaganej komputerowo (CATI) w okresie 15-21 września 2021 r. Obejmowało ono 202 wywiady.