Oszuści internetowi ze zorganizowanej grupy przestępczej wpadli w ręce policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice. To 19 osób z Białorusi i Ukrainy, którzy oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 mln zł. Siedemnaście z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Do zatrzymań doszło w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Tczewie, Wrocławiu i Zakopanym – informuje Śląska Policja.

SMS-y i fałszywa strona banku

Gang specjalizował się w okradaniu internetowych kont bankowych. Stosowali phishing. Rozsyłali SMS-y o konieczności rzekomej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości był link kierujący na podstawioną stronę banku.

W ten sposób sprawcy przejmowali loginy i hasła do bankowości elektronicznej i opróżniali konta ofiar. Zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali z nich pozyskane pieniądze.

Skradzione kwoty wypłacano w bankomatach w różnych miastach z pomocą BLIK albo przelewano na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, z których następnie były wypłacane.

1,5 mln zł w kilka miesięcy

Działali od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 r. W tym czasie wysłali nie mniej niż 280 tys. wiadomości SMS i ukradli przynajmniej 1,5 mln zł.

Sprawa jest rozwojowa. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

117 proc. więcej phishingu
Według CSIRT NASK w 2020 r. gwałtownie wzrosła liczba wyłudzeń danych i oszustw w sieci. Dane logowania do poczty, banku, portalu społecznościowego czy innej usługi online – głównie na takich informacjach zależy w tej chwili internetowym przestępcom.
Według CSIRT NASK w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. liczba ataków phishingowych w Polsce wzrosła o 117 proc. Zarejestrowano ponad 7,6 tys. takich zdarzeń (podszywanie się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia loginu i hasła np. konta bankowego, e-mail itp.).