Atos odrzucił ofertę zakupu Evidian – części firmy, obejmującej obszary Digital, Big Data i Security. Ma na nie ochotę francuski Onepoint, który wraz z firmą private equity ICG zaproponował za Evidiana 4,2 mld euro (4,1 mld dol.).

„Po dokładnym zbadaniu tego wstępnego i niewiążącego wyrażenia zainteresowania oraz na podstawie rekomendacji komitetu ad hoc, rada dyrektorów jednogłośnie stwierdziła, że nie leży to w interesie spółki i jej interesariuszy” – komunikuje Atos.

Atos jest w trakcie dzielenia się. Evidian w 2023 r. ma stać się samodzielnym przedsiębiorstwem. Druga tworząca się na bazie Atosa spółka TFco zajmie się tradycyjnym outsourcingiem IT (obszar Tech Foundations).

Po ujawnieniu odrzuconej oferty akcje Atosa zyskały ponad 10 proc., jednak od początku roku straciły już ponad 70 proc.

Zastanówcie się dobrze. Możemy być czempionem

Założyciel i CEO Onepointa David Layani apeluje do dyrektorów Atosa, aby dali sobie więcej czasu na przemyślenie oferty. Uderza w narodową nutę. Przekonuje, że połączenie obu podmiotów zbuduje francuskiego czempiona, który w Europie stworzy 20 tys. miejsc pracy i wzmocni cyfrową suwerenność Francji, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Zapowiada inwestycje rzędu 1 mld euro w połączony biznes. Dzięki tej fuzji nowy podmiot miałby ponad 60 tys. pracowników, by w ciągu 5 lat osiągnąć 100 tys. i obroty w wysokości 10 mld euro. Stałby się liderem w branżach takich jak obronność, ochrona zdrowia, energetyka, bankowość i platformy usługowe – przekonuje Onepoint.

Działający od 20 lat Onepoint dostarcza rozwiązania do cyfrowej transformacji. W 2021 r. firma osiągnęła ok. 300 mln euro przychodów. Biznesy Evidiana osiągnęły w tym czasie 4,9 mld euro.

Na stworzenie francuskiego czempiona poprzez wchłonięcie części Atosa – biznesu cyberbezpieczeństwa – chęć ma też Thales.