Już prawie co trzecia badana firma pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną. Miesiąc temu taką ocenę wystawiło zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Mniej polskich MŚP przyznaje, że ich aktualna sytuacja ekonomiczna jest zła – spadek wyniósł o 10 pkt. proc. według nowej edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

Zwiększyło się grono firm, które w najbliższych 3 miesiącach planują przeznaczyć pieniądze na rozwój – z 12,3 proc. przed miesiącem do 16,6 proc. obecnie.

Jednak mniej podmiotów niż poprzednio chce natomiast inwestować w systemy IT, aplikacje i sklepy internetowe. Teraz myśli o tym tylko 24 proc. przedsiębiorców wobec 31,8 proc. miesiąc wcześniej.

„To nie powinno dziwić, gdyż wiele firm wdrożyło już rozwiązania IT w ostatnich tygodniach. Dla nich przeniesienie działalności do internetu oznaczało być albo nie być. Ten przyspieszony kurs cyfryzacji był niezbędny, aby firmy mogły przetrwać bądź nie stracić płynności finansowej” – komentuje Adam Łącki, prezes KRD Biura Informacji Gospodarczej. – Według niego widać, że przedsiębiorcy odczuwają już pozytywne skutki odmrażania gospodarki. Ich bieżące oceny sytuacji ekonomicznej są bardziej optymistycznie niż miesiąc temu. Z większą nadzieją patrzą także w przyszłość.

Nadal najwięcej firm chce inwestować w nowe maszyny i sprzęt – to 52 proc. wobec 54,5 proc. poprzednio.

Ale ruch widać zwłaszcza w innej sferze. Już 18 proc. przedsiębiorców jest gotowych kupować komponenty i materiały potrzebne do produkcji. Wcześniej przymierzało się do tego zaledwie 11,4 proc. To oznacza, że jest zapotrzebowanie na ich produkty.

Firmy odmrażają się, ale ograniczają sprzedaż

Nieznacznie zmniejszył się odsetek firm (z 89 proc. do 81 proc.), które widzą wpływ koronawirusa na działanie przedsiębiorstwa. Spadła liczba tych, które musiały częściowo zawiesić bądź całkowicie zamknąć działalność.

Jednak wzrosła liczba przedsiębiorców (z 60 proc. do 69,5 proc.) zmuszonych ograniczyć sprzedaż bądź produkcję. Wciąż widoczny jest niepokój o malejące przychody w najbliższych 3 miesiącach. Odczuwa go 64,5 proc. przedsiębiorców wobec 79 proc. przed miesiącem.  

Przedsiębiorcom łatwiej teraz o kupno materiałów, komponentów czy podzespołów niezbędnych do produkcji, sprzedaży czy świadczenia usług. W ubiegłym miesiącu taki problem miało 42 proc. ankietowanych, a dziś co trzecia firma. Trudności w przyszłych dostawach materiałów prognozuje 30 proc. firm, czyli o 20 pp. mniej niż miesiąc wcześniej.

Będzie mniej zwolnień

Znacznie mniej firm niż w ubiegłym miesiącu planuje redukcję zatrudnienia – 8,7 proc. wobec 25,8 proc. poprzednio. Co więcej, już 12,7 proc. firm (w porównaniu do 8,2 proc. w ubiegłej edycji badania) zatrudni nowych pracowników.

Oznacza to, że firmy otrząsnęły się z pierwszego szoku, korzystają z tarczy antykryzysowej i starają się racjonalnie zarządzać kadrą. Widać, że plany związane z redukcją zatrudnienia zeszły na dalszy plan.

 

Chcą rządowej pomocy

Na początku czerwca Sejm uchwalił tzw. Tarczę antykryzysową 4.0. Przewiduje ona m.in. dopłaty do kredytów dla firm, które mają kłopoty w związku z epidemią koronawirusa.

Zainteresowanie pomocą rządową utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak wynika z najnowszego badania KRD, skorzystać z niej zamierza 76 proc. firm (miesiąc temu było to prawie 80 proc.).
 
Największym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania gwarantujące odroczenie składki ZUS. Zamierza z nich skorzystać ponad 70 proc. badanych firm. Kolejne na liście są: dofinansowanie zatrudnienia (53 proc.) oraz udzielane na preferencyjnych warunkach kredyty i pożyczki. Tymi zainteresowany jest co trzeci przedsiębiorca.

W porównaniu z poprzednim badaniem znacząco powiększyła się grupa firm zadowolonych z pomocy. Pozytywnie pakiet rządowy ocenia dziś 29 proc. przedsiębiorców, poprzednio było to 11 proc. Spadł również odsetek niezadowolonych.

Co prawda negatywnie proponowaną przez rządzących pomoc ocenia ponad połowa firm (54,5 proc.), jednak zważywszy, że miesiąc wcześniej taką opinię prezentowało trzy czwarte przedsiębiorców, widać wyraźną zmianę nastawienia do wprowadzanych pakietów.

II edycja ogólnopolskiego badania „KoronaBilans MŚP” została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec maja 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 301 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

 

 

Główne wnioski z II edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”:

 

  • Już 32% firm pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną. Miesiąc temu takie wskazania deklarowało 24,6% firm. Również z 50% do 40% zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają swoją sytuację negatywnie.

 

  • 33,2% firm przewiduje, że ich sytuacja poprawi się w najbliższych trzech miesiącach, a 25,6% prognozuje, że się pogorszy.

 

  • Mniej firm, choć wciąż dużo, obawia się spadku przychodów w najbliższych trzech miesiącach – z 79% do 64,5%.

 

  • Mniej firm przyznaje, że musiało całkowicie zamknąć działalność (z 18,8% do 11,5%). Wzrosła natomiast liczba przedsiębiorstw (z 60% do 69,5%) zmuszonych ograniczyć sprzedaż bądź produkcję.

 

  • Z 12,3% do 16,6% wzrosła liczba firm, które w najbliższych trzech miesiącach planują przeznaczyć pieniądze na inwestycje. Mniej podmiotów chce natomiast inwestować w systemy IT, aplikacje i sklepy internetowe (spadek z 31,8% do 24%).

 

  • Mniej firm zapowiada redukcję etatów – spadek z 25,8% do 8,7%, zaś więcej planuje zwiększenie zatrudnienia – wzrost z 8,2% do 12,7%.

 

  • 76% firm (poprzednio niemal 80%) zamierza skorzystać z Tarczy antykryzysowej. Wzrósł natomiast odsetek przedsiębiorców, którzy nie planują się po nią zgłaszać (z 12,6% do 17,6%).

 

  • Firmy lepiej oceniają pomoc rządową. Odsetek negatywnych ocen spadł z 76,5% do 54,5%, zaś pozytywnych wzrósł z 11% do 29%.