Dwóch dyrektorów Xeroxa, w tym przewodniczący Keith Cozza, odejdzie z zarządu. Nie będą ponownie kandydować na zgromadzeniu akcjonariuszy zaplanowanym na 19 maja. Wywołało to spekulacje na temat ruchów dotyczących fuzji lub przejęć – twierdzi CRN USA, biorąc pod uwagę, że przewodniczący dołączył do kierownictwa koncernu ze wsparciem inwestora Carla Icahna, który ma 20,5 proc. akcji.

Rada dyrektorów zapewnia, że ​​”decyzje o niekandydowaniu w wyborach nie wynikały z żadnej różnicy zdań w odniesieniu do działalności, polityki lub praktyki spółki”.

Keith Cozza został przewodniczącym w 2018 r., dołączając z Icahn Enterprises. Było to w czasie, gdy ważyły się losy przejęcia Xeroxa przez japoński Fujifilm. Mimo że już zawarto umowę w tej sprawie, Icahn oraz inny aktywny inwestor, Darwin Deason, sprzeciwili się transakcji, uznając ofertę za niekorzystną dla Xeroxa. Skierowali sprawę do sądu, który zablokował zakup.

Pod koniec 2019 r. Xerox ujawnił plan przejęcia HP. Oferował 35 mld dol. Wobec sprzeciwu zarządu HP, zamierzał spróbować wrogiego przejęcia, ale po wybuchu pandemii ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Jeden z analityków twierdził latem ub.r., że Xerox może ponownie spróbować przejąć HP. Udziały w producencie PC ma również Carl Icahn (ponad 4 proc.).

Xerox tak jak większość producentów drukarek zmaga się z problemem dostępności komponentów i opóźnień w dostawach. W 2021 r. koncern wypracował 7,04 mld dol. sprzedaży (+0,2 proc. r/r), 5,3 proc. marży operacyjnej i 1,51 dol. skorygowanego zysku na akcję (+0,10 dol. r/r).