Rosnące inwestycje w chmurę prywatną napędzane są nie tylko kosztami, ale przede wszystkim obawami związanymi z bezpieczeństwem i zgodnością w kontekście sztucznej inteligencji (AI). Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez GTT Communications wśród liderów przedsiębiorstw z USA i Europy.

Z raportu wynika, że odsetek firm wydających ponad 10 milionów dolarów rocznie na chmurę prywatną wzrośnie z 43% w ubiegłym roku do 54% w roku bieżącym.

Ponad połowa obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją znajduje się już w chmurze prywatnej lub środowiskach lokalnych. Powody? Poprawa bezpieczeństwa (56%), spełnienie wymogów zgodności (51%) oraz specyficzne potrzeby obciążeń AI (50%) – w tym możliwość bezpiecznego, odizolowanego testowania i wdrażania modeli. Choć koszt nadal odgrywa rolę, wskazało go tylko 35% respondentów.

– Wiemy, że wiele firm przenosi teraz swoje wrażliwe obciążenia do chmur prywatnych w ramach szerszych strategii wielochmurowych i hybrydowych, zaprojektowanych z myślą o wspieraniu agentów AI i innych złożonych inicjatyw na dużą skalę. To rozproszone podejście pozwala przedsiębiorstwom zrównoważyć wymagania dotyczące wydajności, bezpieczeństwa i zgodności, jednocześnie optymalizując koszty – komentuje Bastien Aerni, wiceprezes ds. strategii i adopcji technologii w GTT.

Przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają wartość i wrażliwość zastrzeżonych danych wykorzystywanych w modelach AI, co przekłada się na preferencję dla chmury prywatnej. Jednocześnie pojawiają się wyzwania – aż 43% respondentów wskazało problemy z migracją aplikacji i danych z chmury publicznej z powrotem do środowisk lokalnych lub prywatnych.

Strategie infrastruktury przedsiębiorstw szybko ewoluują, ponieważ obciążenia AI przekraczają granice tradycyjnych architektur. Firmy modernizują swoje środowiska, zarówno chmury publiczne, prywatne, jak i hybrydowe, aby wspierać inicjatywy AI. Jednak wiele z nich nadal nie docenia złożoności. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet najbardziej ambitne strategie chmury prywatnej nie są możliwe bez gruntownej przebudowy łączności i architektury bezpieczeństwa – dodaje Bastien Aerni,

Trend repatriacji danych do lokalnych centrów

Badania GTT wpisują się w szerszy trend. Ankieta przeprowadzona przez Node4 wykazała, że aż 97% respondentów planuje przenieść przynajmniej część obciążeń z powrotem do własnych środowisk. Podobne wnioski płyną z analiz IDC, według których repatriacja nie jest „hurtową migracją”, lecz reakcją na niespełnione oczekiwania kosztowe.

Dwa lata temu było bardzo głośnie o firmie SaaS 37 Signals, która dzięki porzuceniu chmury publicznej i inwestycji we własną infrastrukturę zaoszczędziła aż 10 milionów dolarów w ciągu pięciu lat. To pokazuje, że w wielu przypadkach decyzja o powrocie do chmury prywatnej to przede wszystkim kwestia ekonomii.