Policja i funkcjonariusze KAS wkroczyli do kilkunastu obiektów w województwie mazowieckim (głównie w Warszawie i okolicach), na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano 17 osób, przeprowadzono rewizje, zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty.

Akcja to kolejny akt większej sprawy, w której występuje już blisko 100 podejrzanych. Kwota na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur dotyczących rzekomego obrotu różnego rodzaju produktami i usługami to ok. 63 mln zł. Straty budżetu państwa wyceniono na co najmniej 13 mln zł.

Działali ponad 4 lata

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymana ostatnio grupa mogła działać od października 2014 r. do stycznia 2019 r. głównie w woj. kujawsko-pomorskim. Wystawiała fikcyjne faktury w celu generowania kosztów uzyskania przychodu i występowania o nienależne zwroty VAT-u. Podejrzani wykorzystywali w swojej działalności firmy zarejestrowane na „słupy” – twierdzą organy ścigania.

Zatrzymani prowadzili działalność gospodarczą. W szczecińskiej prokuraturze usłyszeli ponad 70 zarzutów: 16 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 o kierowanie tą grupą.

Ponadto 10 osób ]ma zarzuty tzw. „zbrodni fakturowej” za co może grozić do 25 lat pozbawienia wolności. Pozostałe zarzuty dotyczą prania pieniędzy i innych przestępstw związanych z podawaniem nieprawdy w dokumentach księgowych. Sąd tymczasowo aresztował 5 osób.