Firmy z obszaru EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) coraz chętniej przechodzą na pracę z pakietem biurowym Microsoft Office 365. Jednak w  związku z atakami cybernetycznymi obawy dotyczące bezpieczeństwa nadal pozostają jedną z największych barier, które utrudniają wdrażanie rozwiązań chmurowych. Takie wnioski płyną z ankiety Office 365 Adoption Survey: Drivers, Risks, and Opportunities przeprowadzonej przez firmę Barracuda Networks.

Prawie dwie trzecie badanych firm (62 proc.) zadeklarowało korzystanie z Office 365. Stanowi to wzrost o 50 proc. w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym przez Barracuda Networks w 2016 r.

Najczęstsza przyczyna nieprzechodzenia organizacji na platformę Office 365 zmieniła się jednak w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Firmy z rejonu EMEA, podobnie jak przedsiębiorstwa amerykańskie, jako główny powód zaczęły podawać obawy o bezpieczeństwo (32 proc. odpowiedzi). 28 proc. firm poinformowało, że w ogóle nie zamierza korzystać z rozwiązań chmurowych (polityka „no cloud” – żadnych chmur). Kolejnymi przyczynami wyszczególnionymi w badaniu były: brak budżetu (24 proc.) oraz obawy dotyczące procesu migracji (16 proc.).

Ponad 68 proc. ankietowanych przyznało, że jest zaniepokojona zaawansowanymi zagrożeniami w swoim środowisku, a 90 proc. obawia się ukrytego złośliwego oprogramowania przesłanego za pośrednictwem e-maila. Więcej niż 90 proc. firm najbardziej obawia się szkodliwego oprogramowania typu ransomware. Prawie połowa z tego odsetka przyznała, że stała się kiedyś ofiarą ataku tego typu, chociaż tylko 3 proc. organizacji zdecydowała się na zapłatę okupu.

Co ciekawe, mimo obaw, ponad 85 proc. respondentów z EMEA, korzystających z Microsoft Office 365 nie używało funkcji zaawansowanej ochrony przed zagrożeniami (Advanced Threat Protection – ATP). Zamiast tego, aby zwiększyć ochronę swoich środowisk Office 365, korzystali z produktów bezpieczeństwa innych producentów.

Tylko 32 proc. ankietowanych przyznało, że obecnie szkoli swoich pracowników w zakresie przeciwdziałania wyłudzaniu informacji i spear phishingu. Natomiast jedynie 8 proc. posiada dostawcę zewnętrznego, przeszkolonego w zakresie tych zagrożeń.

Połowa firm z rejonu EMEA (52 proc.)  konsultowała się z VAR-ami lub usługodawcami, albo brała pod uwagę takie konsultacje w celu uzyskania pomocy w zarządzaniu adopcją, migracją i obsługą Office 365. Na rynku amerykańskim analogicznie 52 proc. przeprowadziło takie konsultacje a 60 proc. planuje je w przyszłości.