Ransomware ponownie staje się najczęściej używanym narzędziem przez cyberprzestępców. Co tydzień na całym świecie ataki uderzały średnio w 1 na 40 organizacji, co stanowiło wzrost o blisko 60 proc. wobec ub.r. Średnia tygodniowa liczba ataków na organizację sięga 1,2 tys., tj. o 32 proc. więcej rok do roku – ustalił Check Point Research.

Dlaczego jest gorzej
Eksperci wskazują na trzy istotne powody pogłębienia problemu ransomware:
-hakerzy wykorzystują przejście na zdalną pracę i naukę
-wojna na Ukrainie
-gotowość organizacji do płacenia okupu

Jednak stosunkowo nieźle wyglądała sytuacja w Europie, gdzie odnotowano 1-proc. spadek (atakowanych 1 na 66 organizacji). Atakowane były średnio 963 organizacje (+26 proc.).

W Polsce średnia ilość ataków tygodniowo to 1,1 tys.

Kto jest głównym celem cyberprzestępców

Najczęściej hakerzy na świecie uderzają są sektor rządowo-wojskowy (wzrost o 135 proc. r/r) oraz edukacji i badań. Na baczności muszą być firmy handlowe, bo w sektorze „hurt i detal” odnotowano 182 proc. wzrostu ataków.

Źródło: Check Point Research

Uwzględniając natomiast wszystkie typy zagrożeń, najbardziej atakowaną branżą na świecie były edukacja i badania (średnio ponad 2,3 tys. ataków na organizację w tygodniu, co oznacza wzrost o 53-proc. w porównaniu z II kw. 2021 r.).

Z kolei sektor opieki zdrowotnej odnotował największy, 60-proc wzrost liczby cyberataków w porównaniu z II kw. 2021 r. (przeciętnie 1342 ataki na organizację tygodniowo).

Średnia liczba ataków różnego typu na organizację w tygodniu

Źródło: Check Point Research

Check Point Research zaleca 5 kroków dla prewencji przed ransomware:

1.  Wykonaj kopię zapasową danych  i upewnij się, że backupy są  tworzone regularnie w całej firmie.

2.  Ustal „strategię odpowiedzi”, tzn. co zamierzasz zrobić, jeśli twoja organizacja stanie się celem ataku ransomware?

3. Zastosuj skanowanie i filtrowanie treści, aby pracownicy nie podali hakerom danych logowania za pomocą linku phishingowego lub pobrania pliku ze złośliwym oprogramowaniem.

4.  Aktualizuj swoje systemy.

5. Przeszkol swoich pracowników. Np. aby wybierali silne hasła, nie podawali haseł innym osobom, unikali podejrzanych linków i treści.

76 proc. dotkniętych atakiem ransomware w minionych 12 miesiącach przyznało, że zapłaciło okup – podaje Atlas VPN za badaniem Veeam. Jednak mimo to prawie co czwarta firma (24 proc.) nie odzyskała dostępu do swoich danych.