Nowy bilans NTT System potwierdził wstępne wyniki za 3 kwartały tego roku oraz kurs spółki na duże wzrosty.

W III kw. 2020 r. grupa NTT System zwiększyła sprzedaż wobec ub.r. o 65 proc., tj. ok. 83 mln zł, do 212,4 mln zł. Zysk netto wzrósł ponad 3-krotnie, do blisko 3 mln zł. W podobnej skali zwiększył się zysk operacyjny, który wyniósł 4,1 mln zł.

5,6 proc. marży w III kw. br.

Dużo większa sprzedaż odbywała się natomiast na marży niższej – średnio 5,6 proc. – niż przed rokiem – 6 proc.

W 3 kwartałach 2020 r. grupa NTT System wypracowała 501,8 mln zł przychodów, więcej o ok. 38 proc. niż przed rokiem. Zysk netto grupy wzrósł z 3,5 mln zł do 7,1 mln zł.

W podsumowaniu 3 kwartałów br. marża brutto przy sprzedaży większej o blisko 140 mln zł niż w ub.r. okazała się nawet o 0,1 pkt proc. wyższa wobec ub.r., sięgając 5,7 proc.

40 proc. wzrostu sprzedaży w Polsce

Zarząd komentuje, że na wyniki grupy NTT System w okresie 9 miesięcy 2020 r. wpłynął przede wszystkim przeszło 40-procentowy wzrost przychodów na polskim rynku we wszystkich kanałach sprzedaży (udział grupie ogółem ok. 90 proc.).

W tym samym czasie obroty zagraniczne rosły znacznie wolniej (o ok. 12 proc.).

W związku z zapotrzebowaniem na komputery do nauki i pracy zdalnej dwukrotnie zwiększyła się w ujęciu wartościowym dystrybucja komputerów i tabletów (innych producentów niż NTT).

Znacznie poprawił się udział i wartość dystrybucji podzespołów, akcesoriów, peryferii i elektroniki użytkowej (+35 proc. r/r). Tutaj dobrze schodziły smartfony, smartwatche, czytniki e-booków, komponenty do PC (procesory, płyty główne i karty graficzne) oraz akcesoria do pracy zdalnej (mikrofony, słuchawki, kamerki internetowe, itp.).

Własne marki NTT w odwrocie

Wyraźnie stopniała natomiast w okresie 3 kwartałów br. (o ponad -40 proc. r/r) sprzedaż własnych produktów NTT i przetworzonych. W kw. I-III 2020 r. miały one już jedynie nieco ponad 6 proc. udziału w przychodach grupy (31 mln zł). Rok wcześniej było to 15 proc. (55 mln zł).

Optymizm na nowy rok

„Wyniki za 9 miesięcy 2020 r. są istotnie lepsze od tych z porównywalnego okresu ubiegłego roku i napawają optymizmem w zakresie tego, co powinno wydarzyć się w końcówce roku i kolejnym roku” – komentuje zarząd.

Dużo wyższy wynik finansowy tłumaczy właściwą polityką sprzedaży, zakupu i kontroli stanu zapasów magazynowych.

Wyraża przekonanie, że w tym roku jeszcze istotnie poprawi się zysk netto, mimo iż po 3 kwartałach 2020 r. pobito już wynik za cały 2019 r. (4,5 mln zł).

Ubezpieczyciele są nadal hamulcowym wzrostu

„Rok 2019 był przełomowy dla grupy kapitałowej. Jesteśmy na ścieżce dynamicznego wzrostu zarówno przychodów, jak i zysków, mimo bardzo dużych problemów w branży IT z pozyskaniem ubezpieczenia kredytu kupieckiego, który ten wzrost ogranicza” – komentuje zarząd.

Zauważa, że problemem jest ocena ryzyka przez firmy ubezpieczeniowe ogólnie dla całej branży. Liczy na bardziej indywidualne podejście wraz z poprawą wyników poszczególnych firm. Według zarządu widać już zmiany w tym zakresie, ale w jego ocenie wciąż są niewystarczające.

„Jesteśmy przekonani, że rok 2021 r. przyniesie dalszy wzrost zarówno przychodów, jak i zysków, mimo dużych problemów w branży IT z ubezpieczeniem kredytu kupieckiego oraz sytuacji związanej z panującą pandemią Covid-19” – podsumowuje zarząd.