Dyrektorem departamentu informatyzacji MF został Piotr Patroński, który od listopada br. był doradcą ds. IT ministra finansów, Mateusza Morawieckiego. Wcześniej pracował w dziale informatycznym PKO BP (2011 – 2017) oraz w Kredyt Banku (2009 – 2011). Był również m.in. konsultantem ds. IT w Accenture.

To kolejna zmiana na stanowisku szefa IT resortu w tym roku. Poprzedni dyrektor, Tomasz Blicharz, kierował departamentem informatyzacji przez 3 miesiące (od października 2017 r.). Do administracji przyszedł z biznesu. Wcześniej był przez wiele lat związany z HP i HPE (2000 – 2016). Ostatnio był dyrektorem sprzedaży DXC Technology, spółki zbudowanej na bazie działu HPE Enterprise Services oraz firmy CSC. Odszedł z ministerstwa z powodów osobistych.  

Poprzednikiem Piotra Blicharza jako szefa IT fiskusa był Wiesław Szala, odwołany we wrześniu br. w pół roku od objęcia stanowiska (poprzednio kierował IT w NBP).

Departament IT ministerstwa pracuje obecnie m.in. nad integracją systemów resortu i administracji skarbowej.

Zmiany kadrowe w tym roku objęły także spółkę IT fiskusa – Aplikacje Krytyczne. W zarządzie utworzonej w 2016 r. firmy nie ma już nikogo z pierwszego powołania. W lutym br. po 9 miesiącach na stanowisku odszedł prezes Piotr Kociński.

Nowego prezesa udało się wyłonić dopiero w październiku br., po dwóch postępowaniach kwalifikacyjnych. Został nim Piotr Towarek, wcześniej dyrektor odpowiedzialny za zarządzanie projektami w Centralnym Ośrodku Informatyki, do 2016 r. związany z Bonair. Aplikacje Krytyczne utworzono w celu dostarczania rozwiązań informatycznych administracji skarbowej i celnej, bez potrzeby zamawiania ich na zewnątrz.

To nie koniec karuzeli kadrowej w pionach informatycznych fiskusa. Przemysław Koch, wiceprezes Aplikacji Krytycznych od listopada br., został również pełnomocnikiem ministra rozwoju i finansów ds. IT. Menedżer podobnie jak nowy szef departamentu IT w resorcie finansów, Piotr Patroński, również przyszedł do ministerstwa z PKO BP, pracował także w Kredyt Banku i Accenture.