Jackie Zhang objął stanowisko dyrektora zarządzającego Huawei Polska. W tej roli zastąpił Tonny’ego Bao, który po ponad trzech latach pracy w Polsce awansował. Objął funkcję dyrektora Carrier Business Group w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich.

15 lat w Huawei

Nowy CEO w naszym kraju ma ponad 15-letnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej. Z Huawei jest związany od ukończenia studiów na Uniwersytecie Finansów i Ekonomii w Anhui w Chinach. W minionych latach pełnił funkcje zarządzające na rynkach zagranicznych oraz w relacjach z kluczowymi klientami.

W latach 2014-2017 Jackie Zhang był zastępcą dyrektora generalnego Huawei Vietnam. Od 2018 r. pełnił role kierownicze w krajach europejskich, w tym w Polsce, gdzie wcześniej kierował pionem Carrier Network Business Group. Ostatnio był szefem Huawei w Austrii.

W Warszawie znajduje się regionalna centrala Huawei, nadzorująca działania firmy w 28 krajach.

„Koncentrujemy się nie tylko na rozwoju biznesu, ale także na pomaganiu lokalnym społecznościom, przeciwdziałaniu różnego rodzaju wykluczeniom, wspieraniu polskiej nauki i edukacji oraz ochronie środowiska naturalnego poprzez liczne inicjatywy z obszaru odpowiedzialności społecznej. Zrobiliśmy dla Polski bardzo wiele i będziemy kontynuować nasze zaangażowanie, jako kluczowy gracz na polskim rynku telekomunikacyjnym” – zapowiada Jackie Zhang.

Nowy szef w Polsce to kolejna zmiana w lokalnym oddziale Huawei. W sierpniu br. dyrektorem grupy konsumenckiej został Martin Sun.

Spadła sprzedaż na świecie i w Polsce

Nowy CEO obejmuje stanowisko w okresie, gdy Huawei globalnie przeżywa trudne chwile. W II kw. br. przyspieszył spadek przychodów. Mocno skurczyła się sprzedaż smartfonów Huawei i ten trend nie ominął polskiego rynku. W 2020 r. przychody Huawei w Polsce zmniejszyły się o blisko 20 proc. r/r.

Nie wiadomo, co dalej z 5G

Co do przyszłości Huawei na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, to nadal nie ma decyzji w sprawie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Sprawa ciągnie się już rok, choć pierwotnie miała zostać zamknięta jeszcze w 2020 r.

Niektóre zapisy projektu uważa się za wymierzone w Huawei. Jeśli wejdą w życie, mogą ograniczyć dostęp chińskiego koncernu do budowy infrastruktury 5G w kraju. Huawei protestowało w tej sprawie m.in. w Komisji Europejskiej.