Dotychczas William Amelio kierował spółką jako p.o. szefa po rezygnacji w lipcu br. Ricka Hamada, który kierował Avnetem przez 32 lata. Wybór poprzedziła rekrutacja, w której o fotel CEO starali się zarówno wewnętrzni kandydaci jak i zewnętrzni – poinformował przewodniczący rady nadzorczej.

William Amelio ma ponad 35-letnie doświadczenie w branży. Zajmował kierownicze stanowska m.in. w Lenovo, Dellu i IBM. Przed przejściem do Avnetu był szefem grupy CHC, a od 2005 do 2009 r. kierował Lenovo.

Nowy szef jeszcze jako p.o. informował w ub. miesiącu, że jego zadaniem jest rozpoznanie i podwojenie zasobów generujących zyski w Avnecie, jak również identyfikacja i wyjście z biznesów, które nie pozwalają dystrybutorowi zarobić. Zamierza także wdrożyć nowy system zarządzenia, który pozwoli firmie działać bardziej efektywnie. Planuje wzmocnić zespół zarządzający w najważniejszych dla spółki obszarach. Podkreślił, że docenia inicjatywy obejmujące Internet rzeczy i technologie cyfrowe.

Aby osiągnąć wzrost, według nowego szefa potrzebna jest bardziej konsekwentna realizacja. Avnet musi ponadto wykorzystać swoją siłę w sprzedaży, operacjach oraz relacjach z producentami i dostawcami usług. Marże i stopa zwrotu mają być mocniej powiązane z długoterminowymi celami finansowymi.

‚Mamy doświadczony zespół kierowniczy i utalentowaną załogę. Jeszcze silniejsze połączenie tych zasobów z naszymi specjalistami od rozwiązań jak również naszymi atutami, jak łańcuch dostaw, sprawia, że mamy warunki by rosnąć z zyskiem dla naszych udziałowców.’ – stwierdził nowy szef Avnetu.