Z dniem 1 stycznia 2022 r. Rodolphe Belmer objął stanowisko prezesa Grupy Atos, która działa w 71 krajach, w tym w Polsce, zatrudnia ponad 100 tys. osób i generuje 11 mld euro rocznego obrotu.

W październiku 2021 r. dołączył do zarządu, sprawując nadzór nad transformacją grupy. Poprzednio przez 6 lat był prezesem operatora satelitarnego Eutelsat Communications, po 14-letniej karierze w Canal Plus, gdzie został prezesem w 2003 r. Pełnił również funkcję dyrektora zarządzającego grupy w latach 2012-2015. Jest ponadto członkiem zarządu Netfliksa.

Jak zapowiedziano, Belmer jako szef grupy Atos „wykorzysta swoje osiągnięcia w przekształcaniu i prowadzeniu firm po zakłóceniach wywołanych przez technologię”.

Również Bertrand Meunier, przewodniczący rady dyrektorów Atos SE, mówi o przyspieszeniu transformacji grupy.

Jaka transformacja

Jak mówił w lipcu ub.r. Elie Girard, poprzedni prezes Atosa (od 2019 r.), w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania chmurowe firma zdecydowała się skoncentrować znacznie więcej zasobów wokół kluczowych – jak podkreślał – obszarów biznesowych: cyfryzacja, chmura, bezpieczeństwo i dekarbonizacja. W ub.r. generowały one już w sumie ponad połowę obrotów grupy. W I poł. 2021 r. przychody grupy wyniosły 5,4 mld euro (spadek organiczny o 2,7 proc. r/r).

W ub.r. wdrożono nową organizację grupy. W ramach transformacji wybrano partnerów do kilku klasycznych działań w obszarze infrastruktury, reprezentujących łącznie ok. 20 proc. przychodów międzynarodowej korporacji.