Wykryto nowy wariant phishingu, polegającego na podszywaniu się pod Allegro – ostrzega zespół CERT Polska.

Zagrożenie może ujść uwadze użykownika, bo atak zaczyna się od wystawienia rzeczywistej oferty sprzedaży na portalu Allegro Lokalnie. Następnie napastnik po nawiązaniu kontaktu z potencjalną ofiarą, pod pretekstem konieczności wysyłki, przesyła jej swój link do fałszywej już oferty.

Ofiara jest prowadzona przez całą serię podrobionych stron – od samej oferty, poprzez panel logowania, panel płatności, na jej potwierdzeniu w aplikacji mobilnej kończąc. W ten sposób atakujący może pozyskać zarówno dane logowania do portalu Allegro, jak i wyłudzić pieniądze – stwierdził zespół CERT Polska.

Adres, pod którym wykryto phishing, przypomina autentyczny adres platformy Allegro Lokalnie.

Jest jednak istotna różnica, którą wszkaże łatwo przeoczyć. Otóż podkreślona w tym fragmencie adresu URL litera na pierwszy rzut oka może wyglądać na „l”, ale w rzeczywistości jest to jednak znak specjalny Unicode – wyjaśnia CERT.

Według danych CERT Polska w minionym roku gwałtownie wzrosła liczba ataków phishingowych w polskiej sieci. W 2021 r. było ich o prawie 200 proc. więcej niż w 2020 r. Phishing to ponad 75 proc. wykrytych przez CERT incydentów bezpieczeństwa.