Nowe maszyny będą oparte na procesorach ARM Snapdragon 835 i systemie Windows 10 – zapowiedział Qualcomm, który dostarczy CPU na nową platformę. Sprzęt powinien pojawić się na rynku w IV kw. 2017 r. Będą to urządzenia 2 w 1, których można używać jak laptopa lub tablet. Mają być cienkie i lekkie, choć nie podano rozmiarów ani wagi. Ponieważ nowe PC będą miały na pokładzie niskoprądowy procesor zaprojektowany do smartfonów, powinny długo działać na baterii. Qualcomm nie podał, jacy producenci będą mieli w ofercie nowe PC. W lutym br. zapewniał, że współpracuje w tej sprawie ze znanymi producentami. Nie jest znana również cena sprzętu.

Komputery z procesorami ARM i Windowsem będą mogły wejść na rynek dzięki partnerstwu Microsoftu i Qualcomma. Koncern z Redmond w grudniu ub.r. zapowiedział stworzenie wersji systemu Windows na platformę ARM. Współpraca ma umożliwić produkowanie bardziej energooszczędnych, cieńszych i lżejszych PC niż znane obecnie, czyli zwiększa mobilność urządzeń zgodnie z potrzebami użytkowników. Nowy Windows 10 ma integrować także funkcje dla przedsiębiorstw, dostępne obecnie tylko w wersji na procesory x86 Intela i AMD. W minionym miesiącu Microsoft zaczął już wyposażać swoje centra danych w serwery wykorzystujące układy Qualcomma. Teraz postawił na alternatywę dla platform Intela także na rynku komputerów.

W 2012 r. wraz z premierą Windows 8 Microsoft wprowadził swoją pierwszą wersję systemu na procesory ARM – Windows RT. Sprzęt z tym systemem nie cieszył się jednak popularnością. Według zapowedzi Qualcomma Windows 10 ma komputery z ARM będzie jednak lepiej dopasowany do wymagań użytkowników.